RAPORT

Pogarda

„Węgry powinny zostać czasowo wykluczone z Unii Europejskiej”

Polityka Viktora Orbana ws. uchodźców jest krytykowana przez MSZ Luksemburga (fot. arch. PAP. Darek Delmanowicz/Twitter)
Polityka Viktora Orbana ws. uchodźców jest krytykowana przez MSZ Luksemburga (fot. arch. PAP. Darek Delmanowicz/Twitter)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn wystąpił z postulatem przynajmniej czasowego wyłączenia Węgier z Unii Europejskiej ze względu na politykę ich władz. Swoje argumenty przedstawił w wywiadzie dla wtorkowego wydania niemieckiego dziennika „Die Welt”.

Budowa muru na granicy Węgier tuż tuż. Rząd zapewnia, że to rozwiązanie tymczasowe

Budowa ogrodzenia na granicy z Serbią rozpocznie się w najbliższych tygodniach – zapowiedział szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana....

zobacz więcej

„Kto tak jak Węgry buduje płoty przeciwko uchodźcom lub narusza wolność prasy i niezależność wymiaru sprawiedliwości, ten powinien zostać czasowo, a w razie konieczności na stałe wykluczony z UE” – powiedział Asselborn. Jak zaznaczył, jest to jedyna możliwość utrzymania spójności UE wraz z jej wartościami.

„Płot, jaki budują Węgry dla zatrzymania uchodźców, staje się coraz dłuższy, wyższy i niebezpieczniejszy. Węgry nie są już daleko od rozkazu strzelania do uchodźców” – ostrzegł. Według niego, gdyby kraj ten ubiegał się obecnie o członkostwo UE, nie miałby żadnych szans na przyjęcie.

Zamieszki w obozie dla uchodźców na Węgrzech. Są ranni

Dziewięć osób zostało rannych podczas masowej bójki w obozie dla migrantów w okolicach miasta Kikunhalas na Węgrzech. Przyczyny zamieszek nie są...

zobacz więcej

„Takie typy jak Orban sprawiły, że UE postrzegana jest w świecie jako unia, która na zewnątrz aspiruje do obrony wartości, ale nie jest już zdolna zadbać o te wartości także wewnątrz. I to w kraju, z którego w 1956 roku setki tysięcy ludzi zbiegły przed Sowietami do Europy” – wskazał szef luksemburskiej dyplomacji.

27 szefów państw i rządów unijnych spotka się w piątek bez udziału Wielkiej Brytanii na nieformalnym szczycie w Bratysławie, by dyskutować na temat przyszłości UE po Brexicie.

Stanowcza odpowiedź węgierskiego MSZ

Szef węgierskiego MSZ odniósł się do słów ministra spraw zagranicznych Luksemburga.

Peter Szijjarto w wypowiedzi dla węgierskiej agencji informacyjnej MTI nazwał szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna „niepoważną postacią”. Według niego widać, że Asselborn mieszka w odległości zaledwie paru kilometrów od Brukseli, gdyż jest „paternalistyczny, zarozumiały i sfrustrowany”.

Jak powiedział węgierski minister, Asselborn chce wykluczyć Węgry z UE, a tymczasem „już dawno sam wykluczył się z grona polityków, których można brać na serio”.

Szijjarto zarzucił też swojemu luksemburskiemu odpowiednikowi, że jako „zwykły nihilista” niestrudzenie pracuje nad zniszczeniem europejskiego bezpieczeństwa i kultury. Szijjarto stwierdził również, że Węgry zawsze w swej historii broniły Europy i także teraz to czynią.

Według niego 2 października w referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców Węgrzy powiedzą, co myślą o nielegalnej imigracji oraz o „ postaciach w rodzaju Jeana Asselborna”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej