RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska Agencja Kosmiczna zmieni prezesa. Premier nie przyjęła sprawozdania

Najnowsze

Popularne

Będzie zmiana na stanowisku prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak ustalił reporter TVP Info, premier Beata Szydło nie przyjęła sprawozdania od obecnego zarządu Agencji. Eksperci, którzy pracowali przy jej powstaniu, nie dziwią się decyzji premier. Ich zdaniem od powołania PAK niewiele zrobiła.

Rzeszowscy studenci najlepsi na świecie. Zobacz jak działa ich łazik marsjański

Nad swoja konstrukcją pracowali rok. Poświęcili jej każdą wolną chwilę, ale opłaciło się. Studenci Politechniki Rzeszowskiej okazali się najlepsi...

zobacz więcej

Polskie łaziki marsjańskie to polska wizytówka na kosmicznym rynku. Od kilku lat nasi studenci i naukowcy wygrywają międzynarodowe konkursy i otrzymują zagraniczne stypendia.

Dwa lata temu powołano do życia Polską Agencję Kosmiczną, która miała wspierać rodzime projekty na międzynarodowym rynku i odpowiadać za współpracę ze światowymi agencjami, jednak według części ekspertów nie do końca wykorzystano jej potencjał.

Zdaniem profesora Edmunda Wittbrodta, który był jednym z orędowników powstania Agencji, w ciągu tych dwóch lat można było zrobić o wiele więcej.

Łaziki marsjańskie tym razem zmierzą się na Podkarpaciu

44 drużyny z 10 krajów wezmą udział w trzeciej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się na...

zobacz więcej

– Wydawałoby się, że będzie program, w którym kierunku ma zmierzać Agencja, a nawet że w projekcie budżetu będą już jakieś pozycje – dodał profesor.

„Potrzebne zmiany personalne”

Niestety ani jednego, ani drugiego jak dotąd nie ma. Potwierdzeniem tych zarzutów może być decyzja premier Beaty Szydło, której nie podobają się efekty działalności Agencji. Jak ustaliliśmy, w sierpniu premier odrzuciła zarówno roczne sprawozdanie finansowe, jak i merytoryczne z działalności agencji.

– Zmiany personalne są konieczne, bo do tej pory nic nie zrobiono, a potrzebne są zdecydowane kroki – powiedziała TVP Info Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Drużyna z Łodzi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała trzecią edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Zawody od soboty odbywały się...

zobacz więcej

„Bez komentarza”

Według ustawy regulującej działalność Polskiej Agencji Kosmicznej – odrzucenie sprawozdań jest jednoznaczne z odwołaniem prezesa. Przedstawiciele Agencji sprawę komentują krótko: „bez komentarza”.

Na konferencji w Jasionce, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody marsjańskie, przedstawiono założenia do polskiej strategii kosmicznej. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jedna z gałęzi nauki, której rozwój będzie niezbędny w niedalekiej przyszłości.

– Krajowy Program Kosmiczny i uczestnictwo w europejskich programach to zawsze dwa najważniejsze filary w każdym kraju europejskim. Tego u nas jeszcze brakuje – Paweł Wojtkiewicz.

Biorąc pod uwagę fakt, że już dzisiaj dysponujemy kadrą świetnych specjalistów, którzy wyprzedzają w takich zmaganiach konkurentów z Japonii czy Stanów Zjednoczonych, potrzebna nam strategia przede wszystkim dobrej współpracy i promocji naszych umiejętności na międzynarodowym, kosmicznym rynku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej