RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Straciliśmy zaufanie, odmawiamy spotkania”. Sędziowie TK wybrani w grudniu i kwietniu piszą do Komisji Weneckiej

Nasze uwagi zostały całkowicie zignorowane, nie zgadzamy się także z przyznaniem nam statusu „bezskutecznie wybranych”, a krótkie spotkanie z nami sprawia wrażenie działań pozornych i wizerunkowych – to tylko niektóre uwagi części sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sędziów wybranych w grudniu i kwietniu.

„Utraciliśmy zaufanie do Komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii”, czytamy w liście, pod którym podpisali się sędziowie TK wybrani w grudniu 2015 i kwietniu tego roku.

Sędziowie jednocześnie odmawiają spotkania z delegacją Komisji Weneckiej, która od dziś przebywa w Warszawie. Te, zaplanowane zostało na 10:45.

Komisja Wenecka znów nad Wisłą. Bada ustawę o TK

W poniedziałek do Warszawy z dwudniową wizytą, przybywa delegacja Komisji Weneckiej. Jej członkowie odbędą rozmowy w Sądzie Najwyższym,...

zobacz więcej

„Uwagi całkowicie zignorowane”

„Zaproponowana przez Komisję formuła krótkiego spotkania z nami, rozpoczynającego się o godz. 10.45, a więc 15 minutowego, poprzedzonego ponad dwugodzinnym spotkaniem z innymi sędziami Trybunału, jednoznacznie wskazuje pozorne i wyłącznie wizerunkowe działanie Komisji” – informują w stanowisku sędziowie.

Przypominają także, że skierowali swoje uwagi do Komisji w sprawie ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Uwagi te, jak twierdzą, zostały „całkowicie zignorowane”.

Do Warszawy przybywa dziś z dwudniową wizytą delegacja Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy. Jej członkowie odbędą rozmowy między innymi w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości i właśnie Trybunale Konstytucyjnym.Kaczyński: Komisji Weneckiej brak obiektywizmu, jej wizyta wydarzeniem bez znaczenia

Sprawa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest wydarzeniem bez znaczenia – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że brak obiektywizmu...

zobacz więcej

Utracili zaufanie

Sędziowie nie zgadzają się na podział na sędziów orzekających i nieorzekających. Twierdzą, że taki podział oparty jest "na bezprawnych działaniach kierownictwa Trybunału".

„Nie zgadzamy się też na równanie naszego statusu ze statusem osób wybranych bezskutecznie w październiku 2015 r., które nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego” dodają sędziowie. W grudniu 2015 roku i kwietniu tego roku sędziami TK zostali: prof. Henryk Cioch, prof. Lech Morawski, prof. Mariusz Muszyński, Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski oraz prof. Zbigniew Jędrzejewski.

Szydło: Komisja Wenecka politycznie naciskana przez opozycję

– Można odnieść wrażenie, że niestety Komisja Wenecka jest politycznie naciskana przez polityków opozycji, która nie ma pomysłu na własne...

zobacz więcej

Opinia do października

Komisja Wenecka spędzi w Polsce dwa dni. Tematem rozmów będzie przyjęta w lipcu przez parlament nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia powstanie na podstawie komentarzy członków delegacji, jakie przygotują po powrocie z Polski. Projekt opinii otrzymają członkowie komisji oraz rządy krajów członkowskich. Polska, będzie mogła złożyć swoje uwagi i wydelegować swojego przedstawiciela, który zabierze głos w październiku w Wenecji, podczas plenarnej sesji.

W opinii z 11 marca, do której odnoszą się sędziowie wybrani przez PiS, Komisja zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Miałoby to być punktem wyjścia z „kryzysu konstytucyjnego”.

Znamy termin wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce 12-13 września – poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Jak dodał, na czele...

zobacz więcej

Ponad ćwierć wieku działalności

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Powstała w 1990 roku. Polska przystąpiła do niej w 1992 roku. Nasz kraj reprezentują w Komisji Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Od czerwca tego roku honorową przewodniczącą KW jest była premier Hanna Suchocka, która przez wiele lat w niej zasiadała.

.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej