RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Trybunał nie jest ciałem nadrzędnym w stosunku do sądów powszechnych”

– Uważam, że sędzia sądu powszechnego musi mieć większe kwalifikacje niż sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia powszechny bada sprawy bardzo złożone, a sędzia trybunalski ma jedno zadanie. Ocenić czy dany akt ustawodawczy jest zgodny z konstytucyjną czy nie – stwierdził w trakcie programu „Gość Poranka" były premier Leszek Miller.

„Reakcja pani prezydent jest wymuszona przez media”

– Dzisiaj pani prezydent Warszawy wystąpiła już na konferencji prasowej, zapowiadana jest następna, ale Anglicy w takich przypadkach mówią „too...

zobacz więcej

Gość Adriana Klarenbacha w trakcie dyskusji odniósł się do obecnej sytuacji, panującej w polskim wymiarze sprawiedliwości.

– Do niedawna byłem posłem, mniej więcej 60 proc. wszystkich interwencji poselskich otrzymywałem w ramach krytyki funkcjonowania aparatu sprawiedliwości. To były głownie sprawy dotyczące wydłużanych procedur, ciągnące się w nieskończoność procesy. Trudno było odmówić tym ludziom racji – oznajmił Miller.

Po czym dodał: – Trybunał Konstytucyjny nie jest żadnym ciałem nadrzędnym w stosunku do sądów powszechnych. Uważam, że sędzia sądu powszechnego musi mieć większe kwalifikacje niż sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia powszechny bada sprawy bardzo złożone, a sędzia trybunalski ma jedno zadanie. Ocenić czy dany akt ustawodawczy jest zgodny z konstytucyjną czy nie. Tylko tyle – podsumował.

Choroba Kality wywołała dyskusję. Lecznicza marihuana wróci pod obrady Sejmu?

Wszystkie kluby deklarują gotowość do dalszej pracy nad projektem autorstwa Kukiz'15 ws. leczniczej marihuany, który ma umożliwić pacjentom po...

zobacz więcej

Były premier skomentował również wątek afery reprywatyzacyjnej w stolicy. Jego zdaniem mamy do czynienia z kulą śnieżną, która jest coraz większa.

– Na początku Hanna Gronkiewicz-Waltz sugerowała, że w ogóle nie ma sprawy. Potem, że to wina średniego szczebla urzędników. Teraz się okazuje, że wiceprezydenci już nie pełnią swoich funkcji. W takim tempie, prędzej czy później pojawią się pytania o panią prezydent. W Warszawie stały się rzeczy przerażające – podkreślił.


Miller przypomniał również zyski jednej z urzędniczek warszawskich, która zarobiła krocie na aferze reprywatyzacyjnej.

– Pani, która jest siostrą króla warszawskiej prywatyzacji, zarobiła w ciągu 5 lat 38 milionów złotych. Zastanawiam się jak to było możliwe i co z urzędnikami, służbami specjalnymi, sądami i notariuszami – pytał były premier.


– Jeżeli ktoś mówi o układzie, to układ warszawski na pewno istniał. Skupiał polityków lokalnych, urzędników, prawników, sędziów i być może prokuratorów – stwierdził na koniec.

Kaczyński: Komisji Weneckiej brak obiektywizmu, jej wizyta wydarzeniem bez znaczenia

Sprawa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest wydarzeniem bez znaczenia – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że brak obiektywizmu...

zobacz więcej

Komisja Europejska zapomniała o Turcji?

Były przewodniczący SLD podsumował działania Komisji Weneckiej.

– Wyjaśnijmy, że Komisja Wenecka to organ Rady Europy, a nie Unii Europejskiej. Często to jest mylone. Polska jest członkiem Rady Europy i Turcja też. Chętnie usłyszałbym co Komisja Wenecka czyni w sprawie przestrzegania wolności obywatelskich w Turcji. Jeżeli Komisja lubi przyjeżdżać do Polski i badać rozmaite problemy, to warto, żeby nie zapominała o Turcji – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej