RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wykopali nazistowską kapsułę czasu z 1934 roku

Kapsuła zostanie zbadana przez ekspertów (fot. Zlocieniec.pl)
Kapsuła zostanie zbadana przez ekspertów (fot. Zlocieniec.pl)

Najnowsze

Popularne

Ciekawostka archeologiczna w jednostce wojskowej leżącej na terenie Budowa, części Złocieńca (woj. zachodniopomorskie). Podczas prac odkryto kapsułę czasu z 1934 roku. Kamień węgielny został złożony pod budowę ośrodka Ordensburg Krossinsee, który kształcił przyszłych pracowników i funkcjonariuszy NSDAP.

Kapsuła czasu nie przetrwała próby… czasu

zobacz więcej

Na znalezisko natrafiono w zachowanych fundamentach nieistniejącej już wieży ciśnień. Źródła historyczne wskazywały, że uroczystość złożenia kamienia węgielnego odbyła się dnia 22 kwietnia 1934 roku. Wzięli w niej udział między innymi reichsschulungsleiter Otto Gohdes wraz z ówczesnym burmistrzem Złocieńca Hermannem von Luebken oraz mieszkańcami Złocieńca i okolic.

W kapsule czasu mają znajdować się między innymi unikatowy film przedstawiający obchody 600-lecia Złocieńca z września 1933 roku, urzędowe pieczęcie i dokumenty, ówczesne gazety oraz będące w obiegu monety i banknoty.

– Tak mówią źródła historyczne, lecz prawdziwą zawartość kapsuły poznamy już wkrótce, po otwarciu jej wraz z zespołem specjalistów, którzy dokonają ekspertyzy zawartych w niej pamiątek z przeszłości – tłumaczy Sebastian Kuropatnicki z Urzędu Miejskiego.

Podczas prac archeologowie natrafili na wiele przeszkód, między innymi wody gruntowe, gruby beton oraz poniemieckie miny. Udało się jednak bezpiecznie dostać do kapsuły, która trafiła do sejfu. Niedługo trafi do instytucji wskazanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zostanie otwarta i w razie potrzeby zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie materiałów w niej zawartych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej