RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Załoga Tu-154M została wprowadzona w błąd. Nie wiemy, czy celowo"

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński w rozmowie z TVP Info potwierdził, że ABW przekazała członkom podkomisji nowe materiały dowodowe dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wśród nich m.in. nagrania z wieży kontroli lotów w Smoleńsku.

Szef komisji smoleńskiej: dostaliśmy nagrania, mogą wnieść coś nowego do sprawy

– Mamy nowe nagrania, które dostaliśmy od sojuszniczego państwa. Zapis jest bardzo czysty i mamy zaufanie, że nie jest manipulowany – powiedział...

zobacz więcej

Mówił dr Wacław Berczyński: – Mamy taką taśmę. Jest ona inna niż to, co mieliśmy do tej pory. Również jest ona inna, niż nagrania jakie mamy z wieży i samolotu. Jest widoczna sprzeczność i zmienia to kategorie wiadomości jakie dostajemy ze strony rosyjskiej – powiedział w rozmowie z TVP Info dr Wacław Berczyński.

Przewodniczący dodał, że do tej pory komisja dysponowała nagraniami komunikacji między wieżą i załogą Tu-154M. Nowe nagrania są bezpośrednio z wieży. – Są one w sprzeczności z tymi, które do tej pory słyszeliśmy – powiedział Berczyński.

Dodał, że z nagrań wynika, że załoga mogła być wprowadzana w błąd. – Jest różnica w odległości jaką podano załodze od początku pasa startowego. To może być różnica znaczna. Mogła mieć wpływ na przebieg lądowania – powiedział Berczyński.

Przewodniczący zaznaczył, że nowe dowody mogą pozwolić na zmianę kwalifikacji działań prokuratury. – To zadanie prokuratury. Zarzutami może być objęta kolejna osoba po stronie rosyjskiej – dodał. Komisja zbiera się w najbliższy wtorek. W czwartek planowana jest konferencja prasowa jej członków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej