Pakiet ustaw wprowadzających zmiany w wymiarze sprawiedliwości jest gotowy, rząd chce jednak najpierw rozwiązać problem Trybunału Konstytucyjnego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdradził zarys planu reformy sądownictwa.
Prokurator z Pucka jednak nie dopełnił obowiązków? Zbigniew Ziobro chce kasacji wyroku uniewinniającego.
zobacz więcej
Gość programu „Południk Wildsteina" w telewizyjnej Dwójce wyjaśnił, że zmiana obejmie trzy obszary sądownictwa: wprowadzanie sędziów do zawodu i zasady ich awansu, samą organizację wymiaru sprawiedliwości oraz zasady postępowania dyscyplinarnego.
Z trzech szczebli sądów: rejonowych, okręgowych i apelacyjnych mają pozostać tylko dwa.
Reforma obejmie także zasady postępowania dyscyplinarnego.
– Przekazałem do Wrocławia większość wątków związanych z wyłudzaniem kamienic w Warszawie. Ze smutkiem mogę powiedzieć, że przez długi okres władze...
zobacz więcej
Rozwiązania oparte na „czynniku społecznym”
Minister podkreślił rolę i znaczenie sprawności mechanizmu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, który pozwala na zachowanie niezawisłości sądów.
Zdaniem Zbigniewa Ziobry, sądzenie sędziów przez ich kolegów nie sprzyja pociąganiu nikogo do odpowiedzialności.Można jednak rozważyć wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na „czynniku społecznym”, wzorowanych na amerykańskiej ławie przysięgłych.
Duża skala patologii
Czyny sędziego byłyby wówczas oceniane przez powoływanych do tego obywateli.
Zwiększeniu kontroli dyscyplinarnej mogłoby także służyć powołanie nowej izby do spraw dyscyplinarnych przy Sądzie Najwyższym.
W jej skład weszliby nowo powołani sędziowie o nieposzlakowanej opinii, niezwiązani z „sędziowską korporacją”.
Zbigniew Ziobro ocenia, że skala patologii w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo duża.