RAPORT

Pogarda

Ziobro zdradza plany reformy wymiaru sprawiedliwości

Najnowsze

Popularne

Pakiet ustaw wprowadzających zmiany w wymiarze sprawiedliwości jest gotowy, rząd chce jednak najpierw rozwiązać problem Trybunału Konstytucyjnego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdradził zarys planu reformy sądownictwa.

Ziobro chce kasacji wyroku uniewinniającego dla prokuratora

Prokurator z Pucka jednak nie dopełnił obowiązków? Zbigniew Ziobro chce kasacji wyroku uniewinniającego.

zobacz więcej

Gość programu „Południk Wildsteina" w telewizyjnej Dwójce wyjaśnił, że zmiana obejmie trzy obszary sądownictwa: wprowadzanie sędziów do zawodu i zasady ich awansu, samą organizację wymiaru sprawiedliwości oraz zasady postępowania dyscyplinarnego.

Z trzech szczebli sądów: rejonowych, okręgowych i apelacyjnych mają pozostać tylko dwa. Reforma obejmie także zasady postępowania dyscyplinarnego.

Chodzi o odebranie korporacjom sędziowskim wyłączności orzekania o tym, czy działania sędziego były etyczne, czy nie. Myślą przewodnią planowanych zmian jest zwiększenie niezawisłości sędziego, a nie sądów.

Ziobro: ocenimy odpowiedzialność władz Warszawy w sprawie wyłudzania lokali i gruntów

– Przekazałem do Wrocławia większość wątków związanych z wyłudzaniem kamienic w Warszawie. Ze smutkiem mogę powiedzieć, że przez długi okres władze...

zobacz więcej

Rozwiązania oparte na „czynniku społecznym”

Minister podkreślił rolę i znaczenie sprawności mechanizmu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, który pozwala na zachowanie niezawisłości sądów. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, sądzenie sędziów przez ich kolegów nie sprzyja pociąganiu nikogo do odpowiedzialności.Można jednak rozważyć wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na „czynniku społecznym”, wzorowanych na amerykańskiej ławie przysięgłych.

Duża skala patologii

Czyny sędziego byłyby wówczas oceniane przez powoływanych do tego obywateli. Zwiększeniu kontroli dyscyplinarnej mogłoby także służyć powołanie nowej izby do spraw dyscyplinarnych przy Sądzie Najwyższym.

W jej skład weszliby nowo powołani sędziowie o nieposzlakowanej opinii, niezwiązani z „sędziowską korporacją”.

Zbigniew Ziobro ocenia, że skala patologii w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo duża.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej