World Trade Center przed i po zamachach w obiektywie polskiego fotografa [GALERIA]

Panorama Nowego Jorku przed i po zamachu na WTC (fot. Czesław Czapliński)

Wieże World Trade Center przez lata dominowały w pejzażu Nowego Jorku i były symbolem miasta. To zmieniło się po 2001 roku, kiedy stały się celem zamachów terrorystycznych. Swoisty hołd ofiarom w 15. rocznicę tego wydarzenia złożył polski fotograf Czesław Czapliński, którego 20 fotografii można oglądać na wystawie „SEPTEMBER 11. World Trade Centre NOWY JORK — PRZED I PO”.

Amerykanie wspominali ofiary ataku na WTC. 15. rocznica zamachów

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy przeprowadzili atak na nowojorskie bliźniacze wieże World Trade Center i Pentagon. Amerykanie...

zobacz więcej

Seria fotografii wybitnego artysty przybliża Manhattan i opowiada o monumentalnej architekturze wież, dominujących w pejzażu miasta oraz zmianach, jakie dokonały się po 2001 roku.

Polski fotografik już w latach 90. XX wieku rozpoczął gromadzenie materiałów do reportażu o budynkach World Trade Centre, fotografując je z różnych miejsc Nowego Jorku. Kiedy w 2001 wieże stały się celem zamachów terrorystycznych, kontynuował projekt tym razem obserwując, jak nowojorczycy odbudowują teren Ground Zero. Przesłaniem organizatorów prezentacji zdjęć jest ukazanie, że naród amerykański nie uległ terroryzmowi, a ponadczasowe obiekty w „strefie zero” są tego symbolem.

Odtajniono raporty o 11 września. Za atakiem stała Arabia Saudyjska?

Amerykański kongres ujawnił fragment raportu dotyczącego wydarzeń z 11 września 2001 roku. Autorzy dokumentu na 28 stronach piszą o dochodzeniu...

zobacz więcej

15. rocznica ataku

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała uderzyć w waszyngtoński Kapitol, rozbiła się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków.

Dwie bliźniacze wieże WTC przez lata były symbolem Nowego Jorku (fot. Czesław Czapliński)

Nowy Jork: polski artysta uczcił muralem 1050-lecie chrztu Polski

O mural upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski wzbogaciła się w niedzielę nowojorska dzielnica East Village. Ma on też przypominać o obecności...

zobacz więcej

Fotografie wystawiane na całym świecie

Czesław Czapliński to światowej sławy artysta fotograf i dziennikarz. Choć urodzony w Łodzi to od lat mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie. Jest autorem 40 albumów i książek, a także wielu filmów dokumentalnych.

Miał do tej pory aż 200 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

Miejsce upamiętnienia ofiar ataku na WTC (fot. Czesław Czapliński)

Twarzą w twarz z ikonami Hollywood. Wrocław chwali się zdjęciami Marilyn Monroe

zobacz więcej

Fotografował gwiazdy

Czapliński w ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród których są takie postaci, jak Muhammad Ali, Cindy Crawford, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Luciano Pavarotti, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, choćby w „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Manhattan z lotu ptaka po zamachach z 2001 r. (fot. Czesław Czapliński)

Wystawę do 18 września można oglądać w Galerii STALOWA w Warszawie, następnie w dniach 19–26.09 w Domu Kultury „Praga”, a na zakończenie do 31 października w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ.

źródło:
Zobacz więcej