„Nie mam wrażenia, że dokonujemy samozagłady”

– Prezydentem Warszawy jest wciąż Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zobowiązała się przez ostatni czas swojej kadencji wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości związane ze zwrotem majątku, reprywatyzacją. Ona jako jedyna starała się stworzyć system prawny, który zabezpieczy interesy Warszawy i warszawiaków. Dzięki jej uporowi powstała mała ustawa reprywatyzacyjna – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska(PO) w programie „Kwadrans polityczny”.

Zdaniem Kidawy-Błońskiej nie ma podstaw prawnych żeby wprowadzić do Warszawy komisarza. – Jeżeli chce się wprowadzić komisarza muszą być przesłanki. W Warszawie żadna przesłanka nie została spełniona. Chyba, że zmieniona zostałaby ustawa, dająca takie uprawnienia premierowi – mówiła.

Trzęsienie ziemi w warszawskim ratuszu. Dwaj wiceprezydenci stracili stołki

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwoła wiceprezydentów stolicy - Jarosława Jóźwiaka oraz Jacka Wojciechowicza. Taka decyzja zapadła na...

zobacz więcej

„Chciałabym aby w Polsce ten problem został rozwiązany”

Pytana, czy PiS nie dąży do powołania komisarza, bo widzi jak na jego oczach PO dokonuje samozagłady, stwierdziła, że to nieprawda. – Nie mam wrażenia, że dokonujemy samozagłady, ale skoro jest trudny moment i są nowe zadania do wykonania, to trzeba stworzyć taki zespół, który może to sprawnie i dokładnie wykonać – mówiła.

Powiedziała, że powołanie Witolda Pahla na wiceprezydenta to bardzo dobry ruch. – Bardzo skrupulatny, wielokrotnie stawał przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentując Sejm. On jest gwarantem, że jako osoba z zewnątrz, nie znająca urzędników w mieście, ma takie kompetencje prawne, że chciałabym aby było więcej takich osób – mówiła. Jej zdaniem samorządy do tej pory nie miały dobrego narzędzia aby walczyć z takimi zjawiskami jak reprywatyzacja. – Chciałabym aby w Polsce ten problem został rozwiązany raz na zawsze – stwierdziła.

„Jestem pewna tego, że uratujemy Warszawę”

Pytana o dymisję dwóch wicepremierów, odpowiedziała, że doszło do niej, bo prezydent musiała podjąć racjonalną decyzję. – Dymisja dla dymisji to trochę mało. Trzeba wiedzieć co będzie po tej dymisji, wiedzieć co będzie po niej, jak będzie działał zespół, rozdzielić zadania. Tę decyzję podjęła pani prezydent, oczywiście rozmawiając z kolegami – mówiła. Jej zdaniem dla PO ważne jest aby poznać co się działo przez ostatnie 25 lat.

– Potrzebne było przereorganizowanie pracy ratusza i to się stało. Pani prezydent tworzy nowy zespół, sytuacja w Warszawie była trudna i musi stworzyć zespół na te trudne czasy – dodała. Mówiła, że chodzi o to aby ten zespół miał lepszą komunikację z mieszkańcami stolicy. – Jestem tego pewna, że Warszawę uratujemy – stwierdziła.

źródło:
Zobacz więcej