RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Palestyny agentem KGB? „To próba oczernienia”

Czy prezydenci Putin i Abbas pracowali dla jednej służby wywiadowczej?(fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)
Czy prezydenci Putin i Abbas pracowali dla jednej służby wywiadowczej?(fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Izraelscy badacze twierdzą, że prezydent Palestyny Mahmoud Abbas pracował dla KGB we wczesnych latach 80. Badacze z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie twierdzą, że dokument z czasów sowieckich wymienia go jako agenta.

„Biznesowe wpływy Kremla w Europie są ogromne”

Politycy, którzy pracują dla firm związanych z Gazpromem w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, lobbują za Władimirem Putinem. Sieć powiązań jest...

zobacz więcej

Rzecznik prezydenta Abbasa określił wiadomość jako absurdalną próbę „oczernienia” prezydenta. Zasugerował również, iż jest to próba storpedowania izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Badacze Gideon Remez i Isabella Ginor stwierdzili, że dokument, znajdujący się w archiwum Uniwesytetu w Cambridge, wskazuje iż Abbas był szpiegiem KGB w trakcie swojego pobytu w Damaszku w Syrii. Autentyczność dokumentu potwierdziło Churchill Archives Centre na Uniwersytecie w Cambridge. Dokument został wwieziony do Wielkiej Brytanii przez Wasilija Mitrochina, majora i archiwistę I Zarządu Głównego KGB, który w 1992 roku wraz z rodziną zbiegł na Zachód.

Dokument z archiwum Mitrochina


Dokument, który nosi tytuł „KGB wydarzenia – Rok 1983” wymienia pod go pod kryptonimem „Krotov” czyli „kret”.

„»Krotov« – Abbas, Mahmoud, urodzony 1935, pochodzenie Palestyna, członek Komitetu Wykonawczego Fatah, OWP, Damaszek, agent KGB” – podaje krótki wpis.

Doradca prezydenta powiedział BBC, ze zarzut jest całkowicie zmyślony przez Izrael. Według niego premier Izraela Benjamin Netanjahu jest niechętny spotkaniu z prezydentem Abbasem w potencjalnej rundzie negocjacji pokojowych, które organizuje były wysoki rangą funkcjonariusz KGB, prezydent Rosji Władimir Putin.

„Negocjacje z Palestyną? Abbas musi ustąpić”

– Ewentualne wznowienie izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych będzie możliwe dopiero po ustąpieniu palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa...

zobacz więcej

Przywódca Palestyny powiedział w tym tygodniu, że zgodził się na spotkanie z Benjaminem Netanjahu w piątek w Moskwie, jednak urzędnicy Izraelscy poprosili, by opóźnić spotkanie do bliżej nieokreślonej daty. Dwaj panowie uścisnęli ręce w zeszłym roku w trakcie konferencji klimatycznej w Paryżu, ale nie zasiedli do poważnych rozmów od 2010 roku.

OWP wspierana przez ZSRR

Mahmoud Abbas urodził się w 1935 roku w Palestynie, podówczas terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii. Po utworzeniu Państwa Izrael w 1948 roku, jego rodzina zbiegła do stolicy Syrii, gdzie Abbas uzyskał wykształcenie. W 1959 roku wraz z Jasirem Arafatem założył ruch Fatah, następnie został kluczową postacią Organizacji Wyzwolenia Palestyny po jej założeniu w 1964 roku.

Jakkolwiek szczegóły biograficzne z notatki są poprawne, to według BBC pozostaje wiele pytań odnośnie do agenturalnej przeszłości Abbasa. Notatka, według Thomasa Fessy’ego z BBC, nie zawiera informacji co do miejsca, czasu i okoliczności werbunku Abbasa, nie podaje, czy otrzymywał wynagrodzenie i jak długo pracował dla KGB.

Palestyńscy oficjele potwierdzają, że OWP otwarcie współpracowało z Moskwą we wczesnych latach 80. i jak podkreślają, Abbas nie musiał być sowieckim agentem, by współpracować z KGB.

źródło:
Zobacz więcej