RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera reprywatyzacyjna: prokuratura prowadzi osiem postępowań sprawdzających

W sprawie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie są kolejne zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. (fot. poixabay.com/skitterphoto)

– W ostatnim tygodniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarejestrowano osiem postępowań sprawdzających w sprawach tzw. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański.

Reprywatyzacja w prokuraturze

zobacz więcej

Jak informuje prokuratura, niektóre z tych spraw dotyczą konkretnych nieruchomości, inne obejmują szereg spraw reprywatyzacyjnych. We wszystkich zawiadomieniach, na podstawie których zainicjowano postępowania sprawdzające, jako kwalifikację prawną wskazano przepis Kodeksu Karnego mówiący o zagrożeniu karą do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Przypomnijmy, że sprawą reprywatyzacji od początku września zajmują się również trzy zespoły prokuratorskie - po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej. Zostały one powołane na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Reprywatyzacja warszawskich nieruchomości. „Potrzebne rozwiązania systemowe”

– Rządy Węgier, Czech czy Niemiec systemowo rozwiązały tę kwestię, ustawą – tak na pytanie o przyczyny nadużyć przy reprywatyzacji odpowiedział w...

zobacz więcej

Zespół w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został utworzony „do przeprowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie”.

Z kolei zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie został powołany do zbadania postępowań prowadzonych w warszawskich prokuraturach od początku 1999 r. do 30 sierpnia 2016 r., które „zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia, o umorzeniu lub zawieszeniu w sprawach dotyczących tzw. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie”. Natomiast na czele zespołu koordynującego stanął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

źródło:

Zobacz więcej