RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Jesteśmy na wojnie z elitami prawniczymi”; „To retoryka bolszewików”

– Wystąpienia na kongresie sędziów były przesiąknięte retoryką antypisowską. Sędziowie nas nienawidzą – mówił w programie „Woronicza 17” wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Według polityka PO Marcina Kierwińskiego obecne władze idą w ślady bolszewików, którzy „chcieli zastępować elity sędziowskie miernymi, ale wiernymi członkami partii” – Na naszych oczach dokonuje się wręcz rewolucja, bo PiS zaczyna rozmontowywać władzę sądowniczą – ocenił Adam Struzik (PSL). Wszyscy politycy byli natomiast zgodni, że wymiar sprawiedliwości wymaga reform.

„Stołki się walą”, „Wybory!”. Burzliwa sesja Rady Warszawy

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, w akompaniamencie krzyków i gwizdów, opowiadała o sytuacji lokalowej w Warszawie i reprywatyzacji podczas sesji...

zobacz więcej

Punktem wyjścia dyskusji była kwestia dzikiej reprywatyzacji w stolicy. – Będziemy bronić dziesięciu lat dorobku prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, natomiast kwestie reprywatyzacji wymagają wyjaśnień – powiedział polityk PO Marcin Kierwiński.

Patryk Jaki (PiS) skomentował, że „beneficjentem większości tych reprywatyzacji były elity prawnicze, które są zblatowane od lat z PO”, a Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jest również wiceszefową Platformy, miała dość czasu i możliwości, by uregulować tę kwestię. – Dlatego my toczymy wojnę. Jesteśmy na wojnie z PO i elitami prawniczymi o sprawiedliwą i uczciwą Polskę – mówił.

Jego słowa wzburzyły Marcina Kierwińskiego. – To jest retoryka bolszewików. Bolszewicy chcieli zmieniać elity i zastępować elity sędziowskie miernymi, ale wiernymi członkami partii. Za waszych czasów wraca „nie matura lecz chęć szczera…” Nie róbcie tego w wymiarze sprawiedliwości, bo burzycie fundamenty państwa – mówił.
teraz odtwarzane
Kierwiński: to retoryka bolszewików

Gronkiewicz-Waltz o dymisji swojej i wiceprezydentów: „to nie jest mój styl”

– To nie mój styl – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana przez Krzysztofa Ziemca w RMF FM dlaczego nie zdymisjonowała...

zobacz więcej

„Trzeba poczekać z ocenami”

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP ocenił, że „odpowiedzialność polityczna Hanny Gronkiewicz-Waltz nie budzi wątpliwości”, gdyż jako polityk PO mogła zatroszczyć się o to, by parlament usunął luki w prawie.

Z kolei Adam Struzik (PSL) zaapelował, by poczekać z ocenami i zobaczyć, co w sprawie reprywatyzacji powiedzą CBA i prokuratura.

„Generalizowanie niesprawiedliwe dla sędziów”

Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) zwrócił uwagę, że problem reprywatyzacji dotyczy całego kraju, bo Polska jako jedyny kraj bloku wschodniego nie przeprowadziła właściwej reprywatyzacji.

Barbara Dolniak (Nowoczesna) przyznała, że potrzebny jest niezależny audyt reprywatyzacji. Jednocześnie zaapelowała, by unikać generalizowania w ocenie środowiska sędziowskiego. – To jest niesprawiedliwe dla każdego zawodu – podkreśliła.

teraz odtwarzane
Rzymkowski: problem reprywatyzacji dotyczy całego kraju

Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich obradował w Warszawie

Przyjęciem uchwał zakończył się nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich w Warszawie. Sędziowie między innymi wzywają do poszanowania wyroków...

zobacz więcej

Spór o kongres sędziów

W sobotę w Warszawie obradował nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Sędziowie w przyjętej uchwale wezwali do poszanowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz sprzeciwiają się odmowie powołania niektórych sędziów przez prezydenta. Zaproponowali pewne zmiany w ustroju sądów, a do władzy ustawodawczej i wykonawczej zaapelowali o podjęcie rzeczywistego dialogu ze środowiskiem sędziowskim. – Sędziowie nie negują potrzeby reformowania wymiaru sprawiedliwości – mówiła w programie „Woronicza 17” Barbara Dolniak. Wyraziła ubolewanie, że w kongresie nie uczestniczyli politycy PiS.

Wówczas wiceminister Jaki ostro zaatakował uczestników obrad. – Sądziłem, że ten kongres zacznie się od tego że sędziowie przeproszą za aferę reprywatyzacyjną – powiedział i ocenił, że gdyby sędziowie stali na straży prawa, to nie doszłoby do tej afery.

teraz odtwarzane
„Sędziowie nie negują potrzeby reformowania wymiaru sprawiedliwości”

„Bijemy się o to, żeby sądownictwo wyglądało inaczej”

– Jeden z powodów, dla których wszedłem do polityki, to głęboka krzywda wyrządzana zwykłym ludziom przez wymiar sprawiedliwości. Po 1989 r. była grupa, która kompletnie niezweryfikowana przeszła do III RP. Ludzie, którzy wydawali w okresie PRL wyroki śmierci, również świetnie się mieli w III RP. Bijemy się o to, żeby sądownictwo wyglądało inaczej – mówił Patryk Jaki.

– Sędziowie nas nienawidzą, te elity sędziowskie, szczególnie dlatego, ze chcemy wprowadzić normalne kryteria awansu dla młodych sędziów – mówił wiceminister sprawiedliwości.

Natomiast Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta zauważył, że „sędziowie nie są środowiskiem, które w jakikolwiek sposób powinno się wypowiadać się na bieżące tematy polityczne, a na kongresie takich wystąpień niefortunnych było wiele”. – Widziałem tam zachowania wiecowe – mówił. Ocenił też, że prezes TK Andrzej Rzepliński „zachowywał się jak czynny polityk”.

„Rewolucja na naszych oczach”

– Na naszych oczach dokonuje się wręcz rewolucja, bo PiS, po przejęciu pełnej władzy ustawodawczej i wykonawczej, teraz zaczyna rozmontowywać władzę sądowniczą – powiedział Adam Struzik (PSL). – Dotykamy kwestii fundamentalnej – czy wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie niezależny, niezawisły, czy też będzie podlegał władzy politycznej. Do tego moim zdaniem PiS dąży konsekwentnie – ocenił.

teraz odtwarzane
Struzik: rewolucja na naszych oczach

W ocenie Tomasza Rzymkowskiego polityczne akcenty na kongresie „obniżyły prestiż wymiaru sprawiedliwości”. Jednocześnie polityk ugrupowania Kukiz ’15 zwrócił uwagę, że choć wymiar sprawiedliwości potrzebuje reform, to trzeba to robić w sposób delikatny. – Nie można dosypywać do tej sterty gruzu kolejnych kawałków – mówił.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej