RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sukces 18-latka z Polski! Wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków

Łukasz Dyczko miał powody do radości (fot. twitter.com/EBU)
Łukasz Dyczko miał powody do radości (fot. twitter.com/EBU)

Najnowsze

Popularne

18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Polak wykonał „Rapsodię na saksofon altowy” Andre Waigneina. Finałowy koncert odbył się w sobotę w Kolonii. Transmitowała go stacja WDR i 9 stacji z krajów UE.

Znamy Młodego Muzyka Roku. 18-letni saksofonista pojedzie na „młodą” Eurowizję

18-letni Łukasz Dyczko został Młodym Muzykiem Roku. Wygrał ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego artystę, grającego na jednym z klasycznych...

zobacz więcej

Polski saksofonista, okrzyknięty „nową gwiazdą muzyki poważnej”, wygrał rywalizację z muzykami reprezentującymi 10 krajów m.in. Szwecję, Węgry, Słowenię, Niemcy, Czechy, Norwegię i Austrię.

Wspólny koncert

Dyczko uznany za najlepszego młodego muzyka-instrumentalistę otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Drugie miejsce zajął Robert Bily z Czech, a trzecie Dominik Wagner z Austrii.

Występy młodych muzyków oceniało pięcioosobowe jury. Przewodniczył mu światowej sławy skrzypek Julian Rachlin.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18. roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze.W poprzednich latach konkurs odbywał się na przełomie maja i czerwca. Jednak przed edycją w 2016 r. zadecydowano o przesunięciu go na wrzesień, aby jego termin nie kolidował z konkursem piosenki Eurowizji.

Trzeci Polak

Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej