„Ta nadzwyczajna sesja jest zwołana na prośbę prezydent Warszawy”

– Mam nadzieję, że wiele z tych rzeczy, z tego co słyszymy rzeczy bulwersujących, zostanie wyjaśnione – mówił w programie „Kwadrans polityczny” Rafał Grupiński z PO.

W czwartek, na wniosek prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Będzie ona poświęcona reprywatyzacji i związanych z nią kontrowersji. – Trzeba pamiętać, że ta nadzwyczajna sesja jest zwołana na prośbę prezydent Warszawy, więc jak rozumiem, chce ona przed opinią publiczną, radnymi opozycji przedstawić swój punkt widzenia na to, co się ostatnio wydarzyło, a także plan wyjaśniania tego problemu – powiedział.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Warszawy. Powstanie speckomisja w sprawie „dzikiej” reprywatyzacji?

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zwołała na dzisiaj nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Ma wyjaśnić wszystkie sprawy związane ze zwrotami...

zobacz więcej

„Radni chcą powołać specjalną komisję”

Dodał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna przedstawić na tej sesji stan sytuacji związany z rzeczami opisywanymi przez media, a po drugie powiedzieć jakie kroki chce podjąć jeśli chodzi o wyjaśnienie i kiedy zostanie wybrany w konkursie audytor zewnętrzny do sprawdzenia ostatnich 27 lat prowadzenia procesów reprywatyzacyjnych. – Wiem na pewno, że radni chcą powołać specjalną komisję, w której PO nie ma mieć większości – powiedział.

Pytany, czy podtrzymałby słowa, że „Hanna Gronkiewicz-Waltz jest ofiarą spisku”, odpowiedział, że są to jego pewne przypuszczenia, a nie teza. – Jeśli były jakieś niejasne rzeczy, to odpowiedzialność część urzędników już poniosła. Przypomnę, że pani prezydent występowała co roku o pomoc do Ministerstwa Finansów by realizować wyroki sądowe, bo miasto by zbankrutowało, gdyby tej pomocy nie było – powiedział.

„Osoba, która nadzoruje ponosi odpowiedzialność”

Jego zdaniem pani prezydent powinna wyjaśnić wszystko, co jest do wyjaśnienia. – Zawsze jest tak, że osoba, która nadzoruje, czy firmy, czy Ratusz ponosi odpowiedzialność za decyzje podwładnych, ale należy zauważyć, że Warszawa jest miastem, które ma budżet państwa Litwy i nie wszystko jest w stanie Hanna Gronkiewicz-Waltz ręcznie dopilnować – powiedział. Pytany o to, czy Nowoczesna gra pod dyktando PiS i dlatego zabiera głos w sprawie reprywatyzacji, powiedział, że ta partia „ruszyła pod Ratusz żeby wykorzystać tę kwestię dla własnej korzyści politycznej”.

źródło:
Zobacz więcej