RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdańsk: uroczystości pogrzebowe senator Anny Kurskiej

„Chciała, by niepodległa ojczyzna dbała należycie o wszystkich swoich obywateli” – napisał o zmarłej senator Annie Kurskiej prezydent RP Andrzej Duda. Jego specjalny list został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych w Gdańsku.

Pogrzeb Artura Górskiego

zobacz więcej

Mszę świętą żałobną odprawiono w nowej kaplicy Cmentarza Srebrzysko. Zmarłą senator Annę Kurską żegnali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, Andrzej Gwiazda oraz synowie Jacek i Jarosław Kurscy. – Mama była niezwykle ciepła, uczciwa, dobra, czuła, bezkompromisowa, ale niezwykle prostolinijna. I nigdy niczego nie robiła dla kariery. Nigdy niczego nie robiła dla siebie. Jeśli coś robiła to dla zasad – powiedział syn zmarłej, prezes TVP Jacek Kurski.

Krzyż Komandorski

Podczas uroczystości odczytano specjalny list napisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. „Chciała, by niepodległa ojczyzna dbała należycie o wszystkich swoich obywateli. By państwo polskie stawało się coraz bliższe tym, którym dzieje się źle w kraju, a także rodakom za granicą, zwłaszcza na dawnych Kresach Wschodnich skąd pochodziła” – napisał prezydent. W uznaniu „wybitnych zasług Anny Kurskiej w służbie państwu i społeczeństwu” podjął decyzję o odznaczeniu jej pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

teraz odtwarzane
Pożegnanie Anny Kurskiej. „Mama była niezwykle ciepła, uczciwa, dobra i czuła”

Sędzia i senator

Anna Kurska zmarła w wieku 87 lat. Była senatorem V i VI kadencji, matką prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego.

Urodziła się w 1929 we Lwowie. Była harcerką Szarych Szeregów, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jako sanitariuszka walczyła pod pseudonimem Marta. W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958-60 odbyła aplikację sądową i została, jako bezpartyjna, skierowana do pracy w sądach terenowych w Tczewie i Malborku. W sierpniu 1980 r. trafiła do pracy w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku.

W NSZZ Solidarność

Od września 1980 r. działała w NSZZ Solidarność. Weszła w skład Zarządu Regionu związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego straciła stanowisko sędziego. W 1988 r. cofnięto decyzję ministra zakazującą jej wykonywania zawodu adwokata z przyczyn politycznych. Nominację sędziowską otrzymała ponownie w 1990 r.

W 2001 r. i 2005 r. była senatorem w okręgu gdańskim. Należała do klubu parlamentarnego PiS. Zasiadała w senackich komisjach emigracji i Polaków za granicą, komisji ustawodawstwa i praworządności oraz komisji praw człowieka i praworządności.

 W 2009, za „wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa, a w szczególności za działalność na rzecz zachowania praworządności w czasach PRL, została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej