Polska żegna bohaterów. „Inka” i „Zagończyk” spoczną w Gdańsku

Mszą świętą, odprawianą w gdańskiej bazylice Mariackiej przez abp. Sławoja Leszka Głodzia, rozpoczął się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny „Inki” i podporucznika Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Ceremonia przypada dokładnie w 70. rocznicę zamordowania członków podziemia niepodległościowego przez komunistyczną bezpiekę. Transmisja ceremonii pogrzebowej w TVP Info.

W Gdańsku wystawiono szczątki „Inki” i „Zagończyka”

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego – Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”...

zobacz więcej

Podczas mszy św. podporucznik Feliks Salmanowicz został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski i awansowany na stopień podpułkownika, a Danuta Siedzikówna – na stopień podporucznika.

Uroczystości trwają już od soboty, kiedy do Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej wprowadzono trumny ze szczątkami „Inki” i „Zagończyka”. Do późnych godzin wieczornych tysiące gdańszczan i przyjezdnych z całej Polski oddały hołd bohaterskiej sanitariuszce i żołnierzowi 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Rano w niedzielę Kaplica Królewska została otwarta ponownie. Przy trumnach można było się pomodlić. O 13.00 w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się msza święta, której przewodniczy metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W bazylice głos zabierze również prezydent RP Andrzej Duda.

Po Eucharystii, około godz. 14.30 spod kościoła, ulicami Gdańska na Cmentarz Garnizonowy przejdzie kondukt z trumnami bohaterów. Tam odbędzie się ceremonia pochówku. Na cmentarzu zaplanowano wystąpienia między innymi rodzin bohaterów, a także wiceszefa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka oraz przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, współorganizatora uroczystości.

Bohaterowie antykomunistycznego powstania spoczną na Cmentarzu Garnizonowym. To właśnie w tym miejscu 70 lat temu zostali zagrzebani w bezimiennych dołach, około 40 centymetrów pod chodnikiem. Teraz ich pogrzeb odbędzie się z najwyższymi honorami.

Tak trzeba

W uroczystościach, oprócz rodzin Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza, biorą udział najwyższe władze państwowe. Andrzej Duda i premier Beata Szydło otrzymali od arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia specjalne pierścienie „Inki” z wygrawerowanymi słowami „Tak trzeba”, nawiązującymi do ostatniego więziennego grypsu Danuty Siedzikówny i słów „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

źródło:
Zobacz więcej