RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

W Gdańsku wystawiono szczątki „Inki” i „Zagończyka”

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego – Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” rozpoczęły się w sobotę Gdańsku. W kaplicy przy katedrze można było oddać hołd zamordowanym 70 lat temu przez komunistyczne służby. Przy trumnach, do późnych godzin wieczornych, odbywało się czuwanie; odprawiana została msza św.

„Inka” wśród zidentyfikowanych przez IPN ofiar komunistycznego terroru

zobacz więcej

W sobotę, w Kaplicy Królewskiej obok bazyliki Mariackiej wystawiono trumny ze szczątkami „Inki” i „Zagończyka”. Hołd Żołnierzom Wyklętym można było oddawać do godziny 23.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia, dokładnie w 70. rocznicę ich rozstrzelania przez komunistów w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o 13:00 mszą świętą w Bazylice Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Po mszy kondukt pogrzebowy przejdzie na Cmentarz Garnizonowy. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Hołd „Ince” i „Zagończykowi” oddadzą najwyższe władze państwowe, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

„Chodzi o to, żeby świadomość, że jedna okupacja zastąpiła inną, była powszechna”

Prezes PiS oddał hołd Danucie Siedzikównie i Feliksowi Selmanowiczowi w kaplicy przy bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jarosław Kaczyński ukląkł przy...

zobacz więcej

Nad trumnami, które w sobotę do XVII-wiecznej Kaplicy Królewskiej wprowadził abp Sławoj Leszek Głódź, w pierwszej kolejności czuwała najbliższa rodzina ofiar. W ciszy i skupieniu krewni Żołnierzy Wyklętych mogli pomodlić się przy trumnach bez osób postronnych. Następnie – w obecności asysty honorowej żołnierzy Marynarki Wojennej RP – odbyła się msza święta, której przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke.

„Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje major Łupaszko!”

– Dzisiaj my, Polacy, w większości już z innego pokolenia, stoimy wokół trumien bohaterów tamtego czasu. Odkrywamy wartość ich życia, ale także ich śmierci – mówił w homilii ks. Bradtke. Przypomniał też, że 70 lat temu podczas wykonywania egzekucji w gdańskim więzieniu „Inka” i „Zagończyk” wspólnie krzyknęli oprawcom w twarz: „Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje major Łupaszko!”.

Warty honorowe przy trumnach – poza Wojskiem Polskim – sprawują dawni działacze Solidarności, grupy rekonstrukcyjne, harcerze z ZHP i ZHR, a także członkowie Związku Strzeleckiego RP. Wieczorem przy trumnach zaplanowano odmawianie różańca, a po godz. 21 śpiewanie pieśni pusto nocnych. Zgodnie z tradycją kaszubską „pusta noc” to nazwa ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłych osób.

Rodzina i bliscy przy trumnach ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Rodzina i bliscy przy trumnach ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

„Dałam siłę, dałam wiarę. Obalone będą mury…”. W niedzielę pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”

Hymn dla „Inki”: „Z woli własnej,z woli nieba, zachowałam się jak trzeba”.

zobacz więcej

Odkrycie na cmentarzu Gdańsku

Na szczątki mężczyzny i kobiety natrafiono na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku we wrześniu 2014 r. Odkrycia dokonał kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka zespół złożony głównie z pracowników IPN, który badał cmentarną kwaterę nr 14 z nadzieją na zlokalizowanie kilkudziesięciu pochowanych tu w latach 40. i 50. ub. wieku ofiar komunizmu zabitych w pobliskim areszcie przy ul. Kurkowej.

Z obu szkieletów pobrano próbki pozwalające na ustalenie kodu DNA. IPN dysponował próbkami porównawczymi przekazanymi przez rodziny „Inki” i „Zagończyka”.

1 marca 2015 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, że natrafiono na szczątki Danuty Siedzikówny. Z kolei w czerwcu br. IPN poinformował, że – jak wykazały badania – obok pochówku „Inki” znaleziono szczątki "Zagończyka".

Danuta Siedzikówna, ps. Inka

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk

Wraz z „Inką” zginął – również skazany na śmierć – ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk. Urodził się 6 czerwca 1904 r. w Wilnie. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany w lipcu 1946 roku.

W 1991 r. Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał, iż działalność „Inki” i jej współtowarzyszy z 5. Brygady Wileńskiej AK zmierzała do odzyskania niepodległego bytu państwa polskiego.

teraz odtwarzane
Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej