Poznaj pełzającego robota, który żywi się światłem

Robot gąsienica w naturalnej skali (fot. PAP/Rafał Guz)

Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem LENS we Florencji, zbudowali pierwszego na świecie robota, który porusza się jak gąsienica w naturalnej skali, a zasilany jest światłem.

Rzeszowscy studenci najlepsi na świecie. Zobacz jak działa ich łazik marsjański

Nad swoja konstrukcją pracowali rok. Poświęcili jej każdą wolną chwilę, ale opłaciło się. Studenci Politechniki Rzeszowskiej okazali się najlepsi...

zobacz więcej

Oprócz pełzania po płaskim podłożu, 15-milimetrowej długości robot może też wspinać się na pochyłości, przeciskać przez wąskie szczeliny i transportować obiekty nawet sześć razy cięższe niż on sam, popychając je przed sobą. Sterowany jest przy pomocy modulowanej wiązki lasera, z niej też czerpie energię.

Próby budowania elastycznych robotów były dotychczas ograniczone przez trudności w ich zasilaniu oraz kontrolowaniu ich ruchu. Dopiero dzięki „inteligentnym materiałom”, w tym ciekłokrystalicznym elastomerom, możliwe stało się budowanie robotów wielkości owadów.

Fizycy z Warszawy zbudowali gąsienicę, wykorzystując właśnie światłoczułe elastomery, nad którymi wcześniej pracował Instytut LENS we Florencji.

Dzięki odpowiedniemu uporządkowaniu cząsteczek elastomeru, może on odwracalnie zmieniać kształt, kiedy jest oświetlany wiązką lasera. Umożliwiło to zdalne zasilanie oraz sterowanie nawet bardzo małym robotem przy pomocy światła.

źródło:
Zobacz więcej