RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wstrzymam wszystkie zwroty do czasu uchwalenia dużej ustawy”

– Decyzji o zwolnieniu nie podejmuję pod wpływem publikacji i emocji – mówiła na specjalnie zwołanej konferencji w sprawie reprywatyzacji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oprócz zwolnienia dyscyplinarnego trzech urzędników, podjęła również decyzję o rozwiązaniu Biura Gospodarki Nieruchomościami oraz wstrzymanie zwrotów nieruchomości do czasu uchwalenia dużej ustawy.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może chować głowy w piasek”

– Od dobrego gospodarza należy oczekiwać przedstawienia wyjścia z tej sytuacji. Bez zaproponowania rozwiązania Hanna Gronkiewicz-Waltz sama naraża...

zobacz więcej

Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że podjęła decyzje personalne związane ze zwrotem nieruchomości przy Chmielnej 70. – Oczekuję takiej samej decyzji od ministra finansów. Odpowiadam za dołożenie starań moich urzędników. Nie mogę się opierać wyłącznie na faktach medialnych. Od prawie dwóch miesięcy biuro prawne robi kwerendę, bada papiery, fotografuje je w ministerstwie finansów. Uważamy w tej chwili, że urzędnicy mogli wykazać więcej swoich starań, nie wykazali rzetelności. Straciłam zaufanie, którym ich darzyłam – mówiła.

Prezydent Warszawy: decyzja o zwrocie działki przy Chmielnej 70 była pochopna. Będą zwolnienia

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy odnosi się do sprawy reprywatyzacji gruntów i nieruchomości w stolicy.

zobacz więcej

„Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne zagłosują za dużą ustawą”

Dodała, że podjęła decyzje, które uważa za radykalne. Oprócz zwolnienia dyscyplinarnego trzech urzędników, podjęła również decyzję o rozwiązaniu Biura Gospodarki Nieruchomościami. – Postanowiłam zwolnić dyrektora Bajko, pana Mrygonia i pana Śledziewskiego – powiedziała. Byli oni odpowiedzialni za reprywatyzację działki przy Chmielnej 70, od której zaczęła się cała afera z reprywatyzacją.

Powiedziała, że zwróciła się również do Rady Miasta o powołanie Komisji Nadzwyczajnej , która zbada wszystkie przekształcenia własnościowe w Warszawie od 1990 roku. Wartość działki jest szacowana na 160 milionów złotych.

Dawny właściciel terenu Jan Henryk Holger Martin był obywatelem Danii - jednego z państw, którym rząd PRL już w latach 50. ubiegłego wieku wypłacił odszkodowania za nieruchomości, przejęte tzw. dekretem Bieruta. Oznacza to, że nie mogą się oni domagać od polskiego państwa żadnych odszkodowań. Tym bardziej, że według informacji Ministerstwa Finansów, które posiłkowało się dokumentami otrzymanymi od strony duńskiej, Martin Holger otrzymał odszkodowanie od Rządu Duńskiego za pozostawioną w Polsce nieruchomość.

– Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne zagłosują za dużą ustawą. Do momentu kiedy nie zostanie uchwalona wstrzymamy wszystkie zwroty nieruchomości w Warszawie – zapowiedziała. Dodała, że nie czuje większej odpowiedzialności, bo nadzór należy do dyrektorów. Jej zdaniem głównym odpowiedzialnym za zaistniałą sytuację jest Ministerstwo Finansów, bo to ono wprowadzało Ratusz w błąd. Jej zdaniem wstrzymanie zwrotów nieruchomości, będzie bodźcem dla Sejmu aby jak najszybciej zająć się ustawą w sprawie reprywatyzacji.

„Potrzebne konsekwencje wobec urzędników”, „Polakom należą się wyjaśnienia”

– Potrzebne jest wyciągnięcie konsekwencji wobec urzędników z Warszawy – powiedziała w „Minęła dwudziesta” Julia Pitera z PO. – Jest wiele kwestii,...

zobacz więcej

„Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu"

Prezydent Warszawy opowiedziała się też za przeprowadzeniem audytu w sprawie reprywatyzacji. Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu – podkreśliła. – Chodzi mi o to, żeby była pełna transparentność i pełen obiektywizm – dodała.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że w ratuszu zostaną przygotowane listy kancelarii, które „przodują", jeśli chodzi o odzyskiwanie nieruchomości w Warszawie.

– Można powiedzieć, że kilka z tych kancelarii przoduje w ilości spraw, w związku z czym będziemy je spisywać według nazwiska – mówiła. Jak dodała, zgromadzone nazwiska zostaną przekazane do prokuratury. – Prokuratura niech robi z tym, co uważa za stosowne, bo nie mamy tu zamiaru kryć tych kancelarii prawnych – powiedziała.

źródło:
Zobacz więcej