RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Warszawy: decyzja o zwrocie działki przy Chmielnej 70 była pochopna. Będą zwolnienia

– Decyzja o zwrocie działki przy ulicy Chmielnej 70 była pochopna – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Poinformowała także, że rada miasta powoła specjalną komisję, która ogłosi przetarg na zewnętrzny audyt ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może chować głowy w piasek”

– Od dobrego gospodarza należy oczekiwać przedstawienia wyjścia z tej sytuacji. Bez zaproponowania rozwiązania Hanna Gronkiewicz-Waltz sama naraża...

zobacz więcej

– Doszłam do wniosku, że urzędnicy nasi nie dołożyli należytej staranności. (...) W związku z tym ta decyzja o zwrocie tej działki była pochopna. I dlatego też wszyscy ci, którzy informowali nas, również wprowadzając w błąd i mnie (...), będą dyscyplinarnie zwolnieni – oświadczyła prezydent stolicy. Chodzi między innymi o władze stołecznego Biura Gospodarowania Nieruchomościami: dyrektora Marcina Bajko czy wicedyrektora Jerzego Mrygonia.

Gronkiewicz-Waltz dodała też, że Biuro Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu powinno być rozwiązane.

Prezydent Gronkiewicz-Waltz poprosi przewodniczącą Rady Warszawy Ewę Malinowską-Grupińską o ogłoszenie przetargu na zewnętrzny audyt dotyczący reprywatyzacji od roku 1990.

Zewnętrzny audyt ws. reprywatyzacji

– Zwrócę się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, która będzie pracować a la long, która powinna być złożona z przedstawicieli wszystkich partii – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem Platforma Obywatelska powinna być w niej w mniejszości.

„Potrzebne konsekwencje wobec urzędników”, „Polakom należą się wyjaśnienia”

– Potrzebne jest wyciągnięcie konsekwencji wobec urzędników z Warszawy – powiedziała w „Minęła dwudziesta” Julia Pitera z PO. – Jest wiele kwestii,...

zobacz więcej

W ostatnich dniach głośna stała się sprawa zwrotu w prywatne ręce działki pod dawnym adresem Chmielna 70, obok Pałacu Kultury – jej wartość to nawet ok. 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r., choć najprawdopodobniej przyznano za nią wcześniej odszkodowanie.

Według polityków PiS prezydent Warszawy powinna podać się do dymisji w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach. O wyjaśnienie sprawy i przedstawienie wyjścia z obecnej sytuacji apelują także m.in. politycy Nowoczesnej.

„Mała” ustawa reprywatyzacyjna

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o gruntach warszawskich, nazywaną potocznie „małą” ustawą reprywatyzacyjną, która nowelizuje przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jest ona próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów.

Celem ustawy jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

źródło:
Zobacz więcej