Trybunał w Trybunale. Jak prezes Rzepliński ustala wyroki TK

Portal tvp.info dotarł do korespondencji między prezesem Trybunału Konstytucyjnego, Andrzejem Rzeplińskim, wiceprezesem TK, Stanisławem Biernatem i sędzią TK, Markiem Zubikiem. Kierownictwo TK ustala w niej taktykę dotyczącą wydania wyroków ws. „nowych, kontrowersyjnych ustaw”. Celem ich działania: zdążyć z wydaniem wyroków przed końcem kadencji prezesa Rzeplińskiego.

„Nie będziemy śladami prezesa TK naruszać prawa”. Wyrok ws. Trybunału nie będzie publikowany

– W tej sprawie nic się nie zmieniło – tak rzecznik rządu Rafał Bochenek odpowiedział na pytanie, czy rząd opublikuje czwartkowy wyrok Trybunału...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Marek Zubik rozesłał maila w sprawie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do pracowników Trybunału. Omyłkowo do wiadomości dołączona została historia wymiany e-mailowej, której adresatem była część składu TK - 9 sędziów, wybranych przed 2015 rokiem.

Oprócz sędziego Zubika, znaleźli się w niej również prof. Leon Kieres, prof. Andrzej Wróbel, prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, prof. Piotr Tuleja, Stanisław Rymar, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz wiceprezes i prezes Trybunału Konstytucyjnego: prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński.

Portal tvp.info dzięki wpadce uczestników korespondencji – dotarł do jej treści. W mailu omawiane były m. in. terminy ogłoszenia wyroków TK ws. ustaw Sejmu RP zaskarżonych przez posłów opozycji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich oraz strategia dotycząca zmian w Regulaminie Trybunału.

Według naszych informatorów chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak by wpłynąć na wybór nowego prezesa Trybunału. Kadencja prof. Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia 2016 r. br. Jak pisze sędzia Zubik, nowy regulamin pomoże rozwiązać „nasze sprawy”.

„Rozstrzygnięcie w sprawie TK wprowadzi chaos”

– To postanowienie na posiedzeniu niejawnym w tej sprawie wskazuje, że Trybunał najprawdopodobniej nie zastosuje się do przepisów o TK, nie będzie...

zobacz więcej

Co pisała grupa sędziów TK

Treść korespondencji, w której posiadaniu jest portal tvp.info zaczyna się od wiadomości obecnego wiceprezesa, sędziego Stanisława Biernata, którego kadencja upływa za 8 miesięcy. Z wiadomości wynika, że plany wydawania wyroków świadomie uzgadniane są w gronie jedynie 9 z 15 obecnych sędziów Trybunału.

Zastępca prof. Andrzeja Rzeplińskiego nie ukrywa, że celem działania ma być przedstawienie projektów orzeczeń dotyczących konstytucyjności zaskarżonych ustaw nowego Sejmu na pierwszą naradę najpóźniej do końca września, tak by zdążyć z ich wydaniem przed połową września, gdy kończy się kadencja prezesa Rzeplińskiego.

„Koleżanki i koledzy w liczbie 9, Przepraszam, że zawracam głowę w czasie krótkich wakacji.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pilną potrzebę przygotowania znajdujących się w naszych referatach spraw K z 2016 r. dotyczących nowych, kontrowersyjnych ustaw zaskarżonych przez RPO czy posłów. Jest ze wszech miar pożądane, aby wiele takich spraw zostało osądzonych najpóźniej do połowy grudnia. To wymagałoby przedstawienie projektów na pierwszą naradę najpóźniej do końca września.

Pozdrawiam

St.

PS No i Andrzej powienien jak najszybciej przedstawić projekt wyroku o bestiach.”
(pis. oryg. – przyp. red)

Stanisław Biernat, Wiceprezes TK (fot. arch.PAP_Paweł Supernak)

Politycy po wyroku TK. „Rzepliński przestał być sędzią”, „Mamy wojnę PiS z TK”, „To kabaret!”

– W tej sprawie nic się nie zmieniło – tak rzecznik rządu Rafał Bochenek odpowiedział na pytanie, czy rząd opublikuje czwartkowy wyrok Trybunału...

zobacz więcej

Fragment mówiący o „wyroku o bestiach” odnosi się do procedowania wniosku prezydenta Bronisława Komorowskiego o zbadanie konstytucyjności tzw. ustawy „o bestiach”, czyli ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. wyroki śmierci zamieniono im na 25 lat więzienia.

Wiceprezesowi Biernatowi odpowiada sędzia Marek Zubik:

„Staszku, Dziękuję za wieści. Pracuję nad taką sprawą, jaką mam (ustawa medialna).

A co do naszych spraw, to potrzebujemy pilnie Regulaminu.

Serdecznie pozdrawiam Wszystkich z Przemyśla!

MZ”

Sędzia TK Marek Zubik (fot. arch.PAP-Jakub Kamiński)

Nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest częściowo niezgodna z konstytucją

Zdanie odrębne sędzi Julii Przyłębskiej.

zobacz więcej

Twierdze Rzeplińskiego

W dalszej części rozmowy głos zabiera prezes Andrzej Rzepliński, pisząc o pracy nad badaniem konstytucyjności ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zaskarżonej przez Platformę Obywatelską i Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara oraz zaskarżonej również przez rzecznika Bodnara ustawy o prokuraturze. Prof. Rzepliński chwali również „miasta-festungi” (niem. twierdze). Wiadomość podpisuje nadając sobie pseudonim „Przekraczającego Granice marszałka”.

„Bestie przebierają swoimi nogami od 7 lipca, panie sędzio przewodniczący. Do końca września będzie również gotowy projekt ws ustawy ziemskiej. Komunikuje się także niniejszym, że wśród prokuratorów jest duże zapotrzebowanie na egz. Konstytucji z odpisem sędziego konstytucyjnego.

Pozdrowienia dla miast-festungów, których nazwa zaczyna się od wielkiego P.

Przekraczający Granice, wszelkie, © marszałek Izby refleksji ARz”

Andrze Rzepliński, prezes TK (fot.Flickr/Senat RP)

źródło:
Zobacz więcej