RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki sąd zdecydował. Lenka odebrana przez Jugendamt wróciła do matki

Niemiecki sąd zdecydował w środę, że noworodek odebrany Polce przez Jugendamt wróci do matki. Niedługo później mała Lenka była już z rodzicami. Wcześniej Jugendamt, czyli urząd do spraw młodzieży, skierował dziewczynkę do rodziny zastępczej.

Niemiecka Polonia protestuje przeciwko dyskryminacji polskich rodziców

Protest przeciwko dyskryminacji polskich rodziców. Niemiecka Polonia we współpracy z hamburskim oddziałem Klubu Gazety Polskiej wystosowała list...

zobacz więcej

Sprawą zajął się sąd w miejscowości Kirchheim unter Teck niedaleko Stuttgartu. Jak poinformowała reporterka TVP Info, rozprawa trwała dwie godziny.

Sąd ustalił, że Lenka ma wrócić do matki. Rodzinę będzie odwiedzać położna i pracownik socjalny, który będzie składać sądowi raporty.

Polski konsul na rozprawie

Stronę polską podczas rozprawy reprezentował polski konsul w Monachium. Wcześniej w sprawę zaangażowało się polskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Rzecznicy: Praw Dziecka i Praw Obywatelskich.

Dziecko zostało zabrane kobiecie zaledwie trzy dni po urodzeniu i umieszczone w rodzinie zastępczej. Matka skarżyła się, że po urodzeniu nie widziała go przez ponad dwa tygodnie. Kobieta zarzuciła Jugendamtowi bezprawne działanie.

Urzędnicy nie chcieli mówić o szczegółach sprawy, zasłaniali się ochroną danych osobowych. Mówili, że interweniują wtedy, gdy zagrożone jest dobro dziecka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej