RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za co minister Siemoniak odznaczał celebrytów?

Srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju” (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Portal niezalezna.pl ujawnił pełną listę uzasadnień nadania medali oraz pełną listę osób nagrodzonych przez ministra Tomasza Siemoniaka w latach 2011–2015. Medale otrzymali m.in. dziennikarze Marek Niedźwiecki, dziennikarka Magda Jethon, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, oskarżony o współpracę z WSI Jarosław Kociszewski oraz dziennikarz portalu Onet.pl Jacek Gądek.

Srebrnym Medalem Zasługi na rzecz obronności kraju zostali wyróżnieni m.in. Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Tomasz Zimoch. Ten pierwszy został odznaczony za to, że „dzięki jego pracy w bardzo fachowy, obiektywny i rzetelny sposób przedstawiane są społeczeństwu informacje związane z obronnością i bezpieczeństwem kraju”.

Srebrny Tomasz Zimoch

Jednak uzasadnienie wniosku o medal dla Tomasza Zimocha może budzić zdziwienie. „Popularyzator wiedzy obronnej w programach i audycjach radiowych. Sprawozdawca najważniejszych imprez sportowych i zawodów. Czynnie uczestniczy w realizacji zadań obronnych i obrony cywilnej Polskiego Radia SA. Systematycznie doskonali swoją wiedzę obronną uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Zespół Spraw Obronnych. Osiąga bardzo dobre wyniki w konkursach strzeleckich i w realizacji zadań obronnych Spółki” – czytamy we wniosku o medal dla Zimocha.

Równie ciekawie brzmi uzasadnienie przyznania medalu za zasługi na rzecz obronności kraju dla Marka Niedźwieckiego.

„Twórca i prezenter popularnej audycji »Lista Przebojów Programu Trzeciego«, mistrz posługiwania się głosem i poprawną polszczyzną, stworzył wyjątkową relację ze słuchaczami, która jest naznaczona ciepłem i specyficznym poczuciem humoru. Przez 30 lat wychował kolejne pokolenie muzycznych radiosłuchaczy. Zaangażowany w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań obronnych” - czytamy w dokumentach.

Radio gotowe na czas zagrożeń

Ponadto minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyróżnił dziennikarza Jarosława Kociszewskiego m.in. za „zaangażowanie w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań na czas zagrożeń bezpieczeństwa państwa”.

Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, w „Raporcie z weryfikacji WSI” Jarosław Kociszewski został uwzględniony w wykazie osób współpracujących niejawnie z żołnierzami WSI „w zakresie działań wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP”. Według „Raportu” Kociszewski jako korespondent „Życia Warszawy”, „Rzeczpospolitej”, PR, TVP, IAR rozpracowywał podmioty gospodarcze.

źródło:
Zobacz więcej