RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Strona rosyjska naciskała, aby w uroczystościach katyńskich nie uczestniczył Lech Kaczyński”

– Z dokumentów, które przeglądałem osobiście i które za kilka dni chcę pokazać, jasno wynika, że strona rosyjska parła do tego, aby w uroczystościach katyńskich nie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński – powiedział w programie „Gość Poranka” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Waszczykowski leci do Turcji „z misją rozpoznawczą”

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wraz szefem rumuńskiego MSZ Lazarem Comănescu uda się w czwartek do Turcji. Ministrowie będą...

zobacz więcej

Minister Waszczykowski przypomniał o tym, że przed uroczystościami w Katyniu w kwietniu 2010 roku Rosja naciskała na polski rząd, aby ówczesny prezydent Lech Kaczyński nie brał w nich udziału.

– Pod wpływem nacisków ze strony rosyjskiej, która nie chciała dopuścić Lecha Kaczyńskiego do uroczystości, strona polska zdecydowała się na zorganizowanie dwóch, odrębnych uroczystości. Jedne dla Donalda Tuska i Władimira Putina, drugie, odrębne dla Lecha Kaczyńskiego – stwierdził minister.

Waszczykowski poinformował, że MSZ jest w posiadaniu dokumentów, dotyczących organizacji wizyty w Smoleńsku przez stronę polską.

– Większość dokumentów, które przeglądałem, nie były sprawdzane przez prokuraturę, dlatego zostaną tam przekazane. Dzisiaj te dokumenty mają moc dokumentów jawnych. Niektóre są nawet sprzed 5-6 lat – zapowiedział minister.

Rosyjskie wojska obstawiły granicę z Ukrainą. Szykują się do inwazji?

Około 40 tysięcy rosyjskich żołnierzy ma stacjonować przy granicy z Ukrainą – podało Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM), które...

zobacz więcej

Ukraina, a sprawa Polska

Minister Waszczykowski odniósł się również do dzisiejszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie z okazji 25-lecia istnienia wolnej Ukrainy.

– Rzeczywiście ta wizyta ma aspekt praktyczny, bieżący i symboliczny. Symbolika związana jest z 25-leciem państwa ukraińskiego. Symboliczne jest także poparcie prezydenta Dudy dla państwowości i niepodległości ukraińskiej – stwierdził minister w trakcie programu.– Dzieje się to akurat w tym momencie, kiedy następuje eskalacja napięcia polsko-ukraińskiego. Do ostatniej chwili była negocjowana wspólna polsko-ukraińska deklaracja, która ma objąć wiele aspektów naszych naszej współpracy, w tym aspekt historyczny – dodał po chwili.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej