RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rząd zachęca Niemców do robienia zapasów. Na wypadek kryzysu

Rząd zachęca Niemców do robienia zapasów (fot.flickr.com/ Christian Schnettelker)
Rząd zachęca Niemców do robienia zapasów (fot.flickr.com/ Christian Schnettelker)

Rząd Niemiec będzie po raz pierwszy od końca zimnej wojny zachęcał obywateli do robienia zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać przez 10 dni w przypadku poważnego kryzysu – podał w niedzielę „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).

Kryzys czy nie, Niemcy są na swoim. Od 2010 roku zaoszczędzili 100 mld euro

W ciągu ostatnich pięciu lat niemiecki budżet zaoszczędził 100 mld euro, czyli 3 proc. PKB tego kraju. To skutek redukcji zobowiązań finansowych...

zobacz więcej

Propozycję obejmującą też stworzenie niezawodnego systemu alarmowego, przygotowanie służby zdrowia na wypadek kryzysu oraz budowę systemu wspierania Bundeswehry przez instytucje cywilne przygotowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Projekt przewiduje m. in. ograniczenia w ruchu publicznym na wypadek konieczności przemieszczania większych sił wojskowych. Rząd ma uchwalić program w najbliższą środę.

Autorzy propozycji zastrzegają, że atak na terytorium Niemiec, który wymagałby obrony kraju siłami konwencjonalnymi, jest mało prawdopodobny. Pomimo tego Niemcy muszą być przygotowane na zagrażający istnieniu kraju rozwój wypadków, którego nie można wykluczyć.

Redakcja podkreśla, że jest to pierwsza tego rodzaju strategia od zakończenia zimnej wojny na przełomie lat 80. i 90.

„FAS” jest niedzielnym wydaniem dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej