Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

48 lat temu wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji

Z 20 na 21 sierpnia 1968 r. doszło do zbrojnej interwencji sił Układu Warszawskiego w ówczesnej Czechosłowacji.

48 lat temu doszło do zbrojnej interwencji sił Układu Warszawskiego w ówczesnej Czechosłowacji. W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku wojska Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier wkroczyły do tego kraju.

Rosjanie na nowo piszą historię Europy. Interwencja Układu Warszawskiego w 1968 r. miała zapobiec zamachowi stanu

Celem sowieckiej interwencji w Czechosłowacji w 1968 r. było przeciwstawienie się zamachowi stanu - taką tezę przedstawiają autorzy rosyjskiego...

zobacz więcej

Była to największa operacja wojskowa w historii powojennej Europy. Nadano jej kryptonim „operacja Dunaj”. Jej przyczyną była tak zwana „praska wiosna”, czyli próba demokratyzacji systemu komunistycznego, rozpoczęta przez działaczy Komunistycznej Partii Czechosłowacji z pierwszym sekretarzem Aleksandrem Dubczekiem.

Działania reformatorskie, jak zniesienie cenzury, rehabilitacja skazanych w procesach politycznych oraz zapowiedź reformy gospodarczej, zaniepokoiły rządy państw Układu Warszawskiego, głównie Związek Radziecki. Po nieskutecznych ostrzeżeniach, kilkaset tysięcy żołnierzy wkroczyło do Czechosłowacji.

Kilka dni później, kierownictwo KPCz wywieziono do Moskwy i zmuszono do podpisania zgody na obecność wojsk sojuszniczych. W tak zwanym „protokole moskiewskim” rząd i partia czechosłowacka zobowiązały się do znormalizowania sytuacji w kraju, w zamian za obietnicę stopniowego wycofania wojsk okupacyjnych. Czescy komuniści utrzymali się przy władzy, ponownie natomiast wprowadzono cenzurę i kontrolę nad mediami.

W trwającej miesiąc inwazji na Czechosłowację wzięło udział od 200 do 500 tys. żołnierzy. Użyto 6,3 tys. czołgów i 800 samolotów. Zginęło ponad 100 osób, a kilkaset zostało rannych.

źródło:
Zobacz więcej