Ewa Błaszczyk dementuje informację o pełnym wybudzeniu córki

Kilka dni temu w mediach pojawiła się krzepiąca informacja, że córka Ewa Błaszczyk jest już w pełni wybudzona. Okazała się jednak przedwczesna. Aktorka oświadczyła, że stan Aleksandry się poprawił, ale nie ma mowy o pełnym wybudzeniu.

Ewa Błaszczyk: pierwsze symptomy po miesiącu. „Jest nadzieja”

– Żeby miało sens wszczepienie tego stymulatora, musi być minimalna świadomość – tak Ewa Błaszczyk, mama Oli, która 16 lat temu uległa wypadkowi i...

zobacz więcej

Błaszczyk opublikowała oświadczenie. Cytuje w nim słowa lekarki, które podchwyciły media podając informację o całkowitym wybudzeniu córki aktorki. Lekarka przekonywała, że na twarzy pacjentki widać „wyraz zadowolenia, radości i obojętności. W przypadkach, kiedy coś ją zaciekawi, coś silnie działa na jej emocje, zauważyć też można poszerzanie się źrenic. Jest również mniejsza spastyczność (napięcie mięśniowe), co ułatwia rehabilitację oraz wykonywanie czynności dnia codziennego” – miała powiedzieć dr Monika Barczewska, neurochirurg z Olsztyna.

„Kontakt ze światem się poprawił, ale Ola ciągle pozostaje w stanie minimalnej świadomości. Ten stan minimalnej świadomości był podstawą do pozytywnej kwalifikacji do wszczepu stymulatora w pień mózgu. Czekamy i obserwujemy czy pojawią się kolejne symptomy poprawy” – oświadczyła Błaszczyk.

Aktorka zapewniła, że jeżeli nastąpi znacząca poprawa stanu zdrowia Oli, to z radością o tym fakcie poinformuje. Podziękowała również za wsparcie jakie otrzymuje ona i jej rodzina.

„Dzwonię do niej i słyszę, że jej oddech przyspiesza”. Ewa Błaszczyk o Oli i innych pacjentach w śpiączce

zobacz więcej

W 2000 roku córka aktorki, Ola Janczarska, zachłysnęła się wodą popijając tabletkę. Doszło do niedotlenienia i 6-letnia wówczas dziewczynka zapadła w śpiączkę.

W maju tego roku córka Błaszczyk trafiła do olsztyńskiej Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego gdzie poddano ją nowatorskiej operacji wszczepienia do kręgosłupa implantów elektrycznych, które mają stymulować mózg dziewczyny. Zabieg przeprowadził ceniony neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz, pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Mority, który opracował operację i przeprowadził ją w Japonii na około trzystu pacjentach.

Żeby pomóc córce oraz wielu innym pacjentom wymagającym rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych aktorka założyła fundację „Akogo?”. Właśnie fundacja sprowadziła do Polski prof. Moritę.

Zobacz więcej