RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

11 dni z kulturą jidysz. Wystartował Festiwal Warszawa Singera

Przez 11 dni Warszawę opanuje kultura jidysz w ramach Festiwalu Warszawa Singera (fot. mat. pras)
Przez 11 dni Warszawę opanuje kultura jidysz w ramach Festiwalu Warszawa Singera (fot. mat. pras)

Koncerty, spektakle, spotkania literackie, filmowe i kulinarne oraz warsztaty dla dzieci. Już po raz 13. kultura żydowska zagości w Warszawie i to w najlepszym wydaniu. Festiwal Warszawa Singera to także okazja do poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Wydarzenie zainaugurował spektakl „Matki” w Teatrze Polskim w reżyserii Anny Smolar.

Klezmer, gospel, jazz i teatr na ulicach stolicy. Kulturalny tygiel na Warszawie Singera

Już po raz dwunasty w ostatnim tygodniu sierpnia stolicą zawładnie kultura żydowska. Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w którym...

zobacz więcej

W Festiwalu co roku uczestniczy 65-70 tys. osób i jak przekonują organizatorzy każdy może tu znaleźć coś dla siebie. W tym roku imprezy będą prezentowane w wielu miejscach miasta m.in. w Teatrach Kwadrat i Polskim, ale także m.in. w Leoncinie czy Biłgoraju. – W ramach Festiwalu planujemy ok. 200 wydarzeń od czytań performatywnych przez spektakle, pokazy filmowe, bloki dla dzieci, gotowanie, koncerty – wylicza dyrektor Festiwalu Gołda Tencer.

To także okazja do spotkań ze znakomitymi artystami, pisarzami, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami. Umożliwiamy wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Nasz Festiwal jest miejscem spotkania wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Ruszył festiwal „Warszawa Singera”

zobacz więcej

W hołdzie tradycji

Czołowe miejsce na festiwalu tradycyjnie zajmuje muzyka. Zaproszeni artyści poprzez swoją twórczość wykazują chęć odkrywania nie tylko historii, ale i współczesności. Dlatego też muzyczna inauguracja to koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego oraz z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. WOK zaprezentuje się też na Pl. Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Mozarta.

W podróż po „Żydowskiej muzyce XX wieku na smyczki” zabierze słuchaczy elita polskich smyczkowców: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka oraz Marcin Zdunik. Z kolei niezwykły projekt „Yiddish Tango” to powrót do Warszawy lat 30. XX wieku. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego „Tango Attack”.

Orkiestra WOK wykona „Requiem” Mozarta (fot. mat. pras)
Orkiestra WOK wykona „Requiem” Mozarta (fot. mat. pras)

Muzyczni goście z zagranicy

Tegoroczną gwiazdą koncertu finałowego będzie nowojorska grupa klezmerska „The Klezmatics”, która łączy różnorodność stylów i gatunków muzycznych od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel aż do rocka. Z kolei koncert plenerowy „Noc Klezmerów” będzie okazją do wysłuchania brytyjskiego zespołu Hamsa, łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny tygiel.

W trakcie festiwalu wystąpi też założone przez dwie Iranki i Serbkę austriackie trio „Sormeh”, którego specjalnością jest eklektyczne łączenie radosnej improwizacji zaczerpniętej z tradycji muzyki orientalnej i bałkańskiej z muzyką żydowską. Spośród innowacyjnych projektów muzycznych godny uwagi będzie występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, „Savannah And The Stringz”. Zespół zaprezentuje swoje odważne eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.

Muzyka zespołu Hamsa to autentyczny, śródziemnomorski tygiel (fot. mat. pras)
Muzyka zespołu Hamsa to autentyczny, śródziemnomorski tygiel (fot. mat. pras)

Yasmin Levy, Archie Schep i David Murray. Gwiazdy jazzu świętują w Polsce

Koncerty, jamy jazzowe i spotkania z autorami odbędą się we Wrocławiu, Toruniu i Zakopanem w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu.

zobacz więcej

„Singer Jazz Festiwal” po raz trzeci

Na stałe już w programie festiwalu zagościła muzyka jazzowa. Dla miłośników tego gatunku już po raz trzeci przygotowano „Singer Jazz Festiwal”. W jego ramach wystąpi wyjątkowa osobowość sceny jazzowej, Włodzimierz Nahorny, który obchodzi jubileusz 75-lecia urodzin. Nie zabraknie też „Trio Sefardix” stworzone przez braci Oleś z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Wspólnie zaprezentują żydowskie utwory z najnowszej płyty tria „Maggid”.

Z kolei Leszek Żądło, polski saksofonista na stałe mieszkający w Niemczech, wystąpi z muzyką wielkiego miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”. W wyjątkowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków wystąpi zaś pianista Kuba Stankiewicz z projektem „The Music of Henryk Wars”. Wśród kameralnych składów wchodzących w program „Singer Jazz Festiwal” warto wymienić Sphere, trio Jachna/Wójciński/Szpura, charyzmatyczne Obara/Wania Duo oraz Francesco Bruno Ensemble z Włoch, wspierany przez dwóch wielkich muzyków włoskiej sceny jazzowej, z najnowszym projektem „Witam”.

Innowacyjny projekt muzyczny zaprezentuje izraelskie trio „Savannah And The Stringz” (fot. mat. pras)
Innowacyjny projekt muzyczny zaprezentuje izraelskie trio „Savannah And The Stringz” (fot. mat. pras)

Wejście Teatru Żydowskiego zapieczętowane. Aktorzy zagrali na ulicy

Kolejne problemy Teatru Żydowskiego w Warszawie. Właściciel budynku zabronił nieupoważnionym przez niego osobom wstępu. Tym samym praca teatru znów...

zobacz więcej

Teatralne inspiracje

Miłośników teatru w najlepszym polskim i zagranicznym wydaniu czeka duża dawka emocji i wrażeń. „Dziennik Anny Frank” jest tematem spektaklu Jakova Sedlara „Anna Frank”. Opowiedziany w formie teatralnej mszy, pozwala spojrzeć na tragedię Holokaustu przerażonymi oczami małej dziewczynki. W kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze wschodniej Europy zabiorą „The Kishke Monologues”. Na niezwykłe muzyczno-kulinarne show składają się żydowskie pieśni i hebrajskie monologi młodych aktorów Narodowego Teatru Żydowskiego Yiddishpiel z Izraela, podane w zabawny i jednocześnie wzruszający sposób.

Do Jerozolimy lat 60. XX wieku i przesłuchania byłego Obersturmbannführera SS cofnie widzów sztuka Franza Froshauera „Eichmann”. To emocjonalna i poruszająca opowieść Adolfa Eichmanna, zbrodniarza wojennego skazanego za ludobójstwo, której towarzyszy chór podważający jego zeznania, będący ścigającym go koszmarem. Adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja „Śmierć pięknych saren”, opowiada z kolei historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.„Ile warte jest ludzkie życie, jaka jest cena poświęcenia?” Na te pytania odpowiedzą Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu „Blizny pamięci” poświęconemu postaci Jana Karskiego. Temat utraty, ale jednocześnie ratunku, poruszy performans „Matki” powstały według idei Gołdy Tencer. Głos w nim mają matki z obozów zagłady, ratujące swoje niemowlęta przed niechybną śmiercią, oraz te przygarniające i otaczające opieką poza murami getta. „Aktorzy żydowscy” to spektakl podważający stereotypy, mający na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej. Wszystkie festiwalowe spektakle odbędą się w tym roku w Teatrze Kwadrat.

Oferta dla aktywnych

Festiwal Singera oferuje też wielki wybór wydarzeń, które angażują publiczność. Chętni wezmą więc udział w warsztatach z kuchni żydowskiej, a dzieci będą mogły wykazać się kreatywnie podczas zajęć plastycznych. Wspólnie będzie można odkryć tajemnice żydowskiej Warszawy, a miłośnicy aktywnej rozrywki oddadzą się tanecznemu uniesieniu podczas warsztatów tańca żydowskiego.

Festiwal daje więc niepowtarzalną szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Potrwa do 4 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej