11 dni z kulturą jidysz. Wystartował Festiwal Warszawa Singera

Przez 11 dni Warszawę opanuje kultura jidysz w ramach Festiwalu Warszawa Singera (fot. mat. pras)

Koncerty, spektakle, spotkania literackie, filmowe i kulinarne oraz warsztaty dla dzieci. Już po raz 13. kultura żydowska zagości w Warszawie i to w najlepszym wydaniu. Festiwal Warszawa Singera to także okazja do poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Wydarzenie zainaugurował spektakl „Matki” w Teatrze Polskim w reżyserii Anny Smolar.

Klezmer, gospel, jazz i teatr na ulicach stolicy. Kulturalny tygiel na Warszawie Singera

Już po raz dwunasty w ostatnim tygodniu sierpnia stolicą zawładnie kultura żydowska. Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w którym...

zobacz więcej

W Festiwalu co roku uczestniczy 65-70 tys. osób i jak przekonują organizatorzy każdy może tu znaleźć coś dla siebie. W tym roku imprezy będą prezentowane w wielu miejscach miasta m.in. w Teatrach Kwadrat i Polskim, ale także m.in. w Leoncinie czy Biłgoraju. – W ramach Festiwalu planujemy ok. 200 wydarzeń od czytań performatywnych przez spektakle, pokazy filmowe, bloki dla dzieci, gotowanie, koncerty – wylicza dyrektor Festiwalu Gołda Tencer.

To także okazja do spotkań ze znakomitymi artystami, pisarzami, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami. Umożliwiamy wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Nasz Festiwal jest miejscem spotkania wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Ruszył festiwal „Warszawa Singera”

zobacz więcej

W hołdzie tradycji

Czołowe miejsce na festiwalu tradycyjnie zajmuje muzyka. Zaproszeni artyści poprzez swoją twórczość wykazują chęć odkrywania nie tylko historii, ale i współczesności. Dlatego też muzyczna inauguracja to koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego oraz z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. WOK zaprezentuje się też na Pl. Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Mozarta.

W podróż po „Żydowskiej muzyce XX wieku na smyczki” zabierze słuchaczy elita polskich smyczkowców: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka oraz Marcin Zdunik. Z kolei niezwykły projekt „Yiddish Tango” to powrót do Warszawy lat 30. XX wieku. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego „Tango Attack”.

Orkiestra WOK wykona „Requiem” Mozarta (fot. mat. pras)

Warszawa Singera po raz ósmy

zobacz więcej

Muzyczni goście z zagranicy

Tegoroczną gwiazdą koncertu finałowego będzie nowojorska grupa klezmerska „The Klezmatics”, która łączy różnorodność stylów i gatunków muzycznych od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel aż do rocka. Z kolei koncert plenerowy „Noc Klezmerów” będzie okazją do wysłuchania brytyjskiego zespołu Hamsa, łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny tygiel.

W trakcie festiwalu wystąpi też założone przez dwie Iranki i Serbkę austriackie trio „Sormeh”, którego specjalnością jest eklektyczne łączenie radosnej improwizacji zaczerpniętej z tradycji muzyki orientalnej i bałkańskiej z muzyką żydowską. Spośród innowacyjnych projektów muzycznych godny uwagi będzie występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, „Savannah And The Stringz”. Zespół zaprezentuje swoje odważne eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.

Muzyka zespołu Hamsa to autentyczny, śródziemnomorski tygiel (fot. mat. pras)

Yasmin Levy, Archie Schep i David Murray. Gwiazdy jazzu świętują w Polsce

Koncerty, jamy jazzowe i spotkania z autorami odbędą się we Wrocławiu, Toruniu i Zakopanem w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu.

zobacz więcej

„Singer Jazz Festiwal” po raz trzeci

Na stałe już w programie festiwalu zagościła muzyka jazzowa. Dla miłośników tego gatunku już po raz trzeci przygotowano „Singer Jazz Festiwal”. W jego ramach wystąpi wyjątkowa osobowość sceny jazzowej, Włodzimierz Nahorny, który obchodzi jubileusz 75-lecia urodzin. Nie zabraknie też „Trio Sefardix” stworzone przez braci Oleś z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Wspólnie zaprezentują żydowskie utwory z najnowszej płyty tria „Maggid”.

Z kolei Leszek Żądło, polski saksofonista na stałe mieszkający w Niemczech, wystąpi z muzyką wielkiego miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”. W wyjątkowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków wystąpi zaś pianista Kuba Stankiewicz z projektem „The Music of Henryk Wars”. Wśród kameralnych składów wchodzących w program „Singer Jazz Festiwal” warto wymienić Sphere, trio Jachna/Wójciński/Szpura, charyzmatyczne Obara/Wania Duo oraz Francesco Bruno Ensemble z Włoch, wspierany przez dwóch wielkich muzyków włoskiej sceny jazzowej, z najnowszym projektem „Witam”.

Innowacyjny projekt muzyczny zaprezentuje izraelskie trio „Savannah And The Stringz” (fot. mat. pras)

Wejście Teatru Żydowskiego zapieczętowane. Aktorzy zagrali na ulicy

Kolejne problemy Teatru Żydowskiego w Warszawie. Właściciel budynku zabronił nieupoważnionym przez niego osobom wstępu. Tym samym praca teatru znów...

zobacz więcej

Teatralne inspiracje

Miłośników teatru w najlepszym polskim i zagranicznym wydaniu czeka duża dawka emocji i wrażeń. „Dziennik Anny Frank” jest tematem spektaklu Jakova Sedlara „Anna Frank”. Opowiedziany w formie teatralnej mszy, pozwala spojrzeć na tragedię Holokaustu przerażonymi oczami małej dziewczynki. W kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze wschodniej Europy zabiorą „The Kishke Monologues”. Na niezwykłe muzyczno-kulinarne show składają się żydowskie pieśni i hebrajskie monologi młodych aktorów Narodowego Teatru Żydowskiego Yiddishpiel z Izraela, podane w zabawny i jednocześnie wzruszający sposób.

Do Jerozolimy lat 60. XX wieku i przesłuchania byłego Obersturmbannführera SS cofnie widzów sztuka Franza Froshauera „Eichmann”. To emocjonalna i poruszająca opowieść Adolfa Eichmanna, zbrodniarza wojennego skazanego za ludobójstwo, której towarzyszy chór podważający jego zeznania, będący ścigającym go koszmarem. Adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja „Śmierć pięknych saren”, opowiada z kolei historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.„Ile warte jest ludzkie życie, jaka jest cena poświęcenia?” Na te pytania odpowiedzą Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu „Blizny pamięci” poświęconemu postaci Jana Karskiego. Temat utraty, ale jednocześnie ratunku, poruszy performans „Matki” powstały według idei Gołdy Tencer. Głos w nim mają matki z obozów zagłady, ratujące swoje niemowlęta przed niechybną śmiercią, oraz te przygarniające i otaczające opieką poza murami getta. „Aktorzy żydowscy” to spektakl podważający stereotypy, mający na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej. Wszystkie festiwalowe spektakle odbędą się w tym roku w Teatrze Kwadrat.

Oferta dla aktywnych

Festiwal Singera oferuje też wielki wybór wydarzeń, które angażują publiczność. Chętni wezmą więc udział w warsztatach z kuchni żydowskiej, a dzieci będą mogły wykazać się kreatywnie podczas zajęć plastycznych. Wspólnie będzie można odkryć tajemnice żydowskiej Warszawy, a miłośnicy aktywnej rozrywki oddadzą się tanecznemu uniesieniu podczas warsztatów tańca żydowskiego.

Festiwal daje więc niepowtarzalną szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Potrwa do 4 września.

źródło:
Zobacz więcej