RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wciągające kryminały na wakacje: Grzegorzewska, Mróz i debiutująca Stachula

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Zostało jeszcze trochę wakacyjnego czasu, warto więc sięgnąć po polski kryminał. A mamy autorów, którzy naprawdę znają się na rzeczy.

Książki na wakacje: przebój z Francji, reportaż i kryminał z Etruskami

„Vernon Subutex” francuskiej pisarki to literacka jazda obowiązkowa. Po przeczytaniu pierwszego tomu pozostaje już niecierpliwe czekanie na to, aż...

zobacz więcej

„Idealna” Magda Stachula – thriller krakowsko-praski

17 sierpnia do księgarń trafia thriller, który napisała debiutantka, Magda Stachula. Miłośnicy tajemniczych opowieści, z nagłymi zwrotami akcji powinni być zadowoleni. „Idealną” czyta się gładko, szybko, prawie z wypiekami na twarzy. Czyli idealna lektura na kończące się wakacje.

Powieściowy świat poznajemy z perspektywy czterech osób – Anity, Adama, Marty i Eryka. Ich losy są ze sobą związane, choć nie wszyscy z tego grona o tym wiedzą. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, każdy przedstawia swoją wersje wydarzeń. Są tu miłość, zemsta, zdrada, podstępna manipulacja i wielostopniowa intryga.

Akcja rozgrywa się w lwiej części w Krakowie, a pod koniec przenosi się do równie stylowej czeskiej Pragi. Zakończenie, zgodnie z regułami thrillerowej gry, jest zaskakujące.

Autorka dobrze radzi sobie z kilkoma wątkami, zręcznie je splata i stopniuje napięcie. Postaci pierwszoplanowe to Anita i Adam, małżeństwo po trzydziestce, ludzie sukcesu. Jeszcze kilka miesięcy temu byli zakochani i szczęśliwi. Teraz pojawiły się problemy. Ona skoncentrowała się na staraniach o dziecko, a on czuje się samotny. Anita pracuje w domu, przy komputerze. W wolnych chwilach obserwuje dalekie miasta przez kamery przemysłowe. Pewnego dnia kobieta zaczyna znajdować w swoim mieszkaniu przedmioty, które nigdy do niej nie należały – jaskrawoczerwoną szminkę, kwiecistą sukienkę. Do frustracji spowodowanej bezpłodnością dochodzi lęk, że ktoś ją śledzi. Z biegiem czasu wokół niej zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy.

Weekendowe premiery kinowe – od slashera, przez łzy zakochanych aż po... fasolę

Polski mroczny thriller, nietypowa komedia romantyczna, medytacje nad japońskimi naleśnikami i hołd złożony Powstańcom Warszawskim. Jak co tydzień...

zobacz więcej

„Kamienna noc” Gai Grzegorzewskiej – międzygatunkowy, wciągający miks

Gaja Grzegorzewska opowiada dalsze losy ekscentrycznej i diabelsko skutecznej detektyw Julii Dobrowolskiej i jej ukochanego, którym jest jej przyrodni brat, wmieszany w gangsterskie porachunki Profesor.

Autorka żongluje wątkami, zmienia miejsca akcji, przeprowadza swoich bohaterów przez wydarzenia tyleż dziwne, co często przerażające. Miesza przy tym gatunki literackie, rozpina swoją opowieść między mrocznym, bo zakazanym romansem, czarnym kryminałem i powieścią psychologiczną. Widać, że coraz ciaśniej Grzegorzewskiej w literaturze gatunkowej i robi sobie w swoich powieściach coraz więcej miejsca na nowe pisarskie wyzwania.

Jest tu oczywiście Kraków, u Grzegorzewskiej jakże inny od pocztówkowych widoczków, zabrudzony przestępstwem i skażony ludzką podłością. Ale akcja zaczyna się w Wenecji, potem są m.in. wykopaliska w Grecji i kilka jeszcze różnych miejsc.

Autorka wrzuca swoich bohaterów, a razem z nimi czytelników, w fabularny rollercoaster. Profesor i Julia nie dość, że muszą się uporać ze swoimi osobistymi demonami, to jeszcze uciekają przed grożącym im poważnym niebezpieczeństwem. Julia angażuje się też w śledztwo w sprawie zamordowanej przez szaleńca małej Helenki, a pomaga jej w tym, a właściwie natrętnie depcze jej po piętach krakowska dziennikarka, Eliza Florek.

Grzegorzewska zręcznie przeprowadza czytelnika przez gąszcz wydarzeń, by na koniec całkowicie go zaskoczyć. Swoją drogą jest to materiał na nakręcony z rozmachem, wciągający film.

Andrzej Sapkowski dostanie prestiżową, światową nagrodę

Twórca „Wiedźmina”, Andrzej Sapkowski, zostanie nagrodzony na World Fantasy Award za życiowe osiągnięcia. Dołączy do grona 63 uhonorowanych w ten...

zobacz więcej

„Kasacja” – prawniczy thriller Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz wyrasta na naszym kryminalno-literackim świecie na świetnego specjalistę od popularnego i lubianego na świecie thrillera prawniczego. „Kasacja” dostała w tym roku przyznawaną przez czytelników nagrodę Wielkiego Kalibru.

To pierwsza z serii książek, których główną bohaterką jest bezkompromisowa, ostra jak brzytwa adwokatka Joanna Chyłka z warszawskiej kancelarii prawniczej Żelazny&McVay. Razem z przydzielonym jej aplikantem prowadzi sprawę syna polskiego milionera, którzy jest oskarżony o brutalne zamordowanie dwóch osób. Nie tylko torturował i zabił, ale także przez 10 dni przesiedział zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.

Sprawa nie jest łatwa, oskarżony nie zamierza współpracować, a prawnicy są nieustannie obserwowani przez gangsterów. Początek intrygi to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Okazuje się, że każdy, łącznie z oskarżonym, gra tu w swoją, bardzo niebezpieczną grę. A Mróz pisze tak, że nawet tropienie precedensów w Kodeksie karnym staje się fascynujące.

Zobacz więcej