RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niemcy odeślą część uchodźców na Kretę? MSW zabiera głos

Co dalej z uchodźcami w Niemczech? (fot. PAP/EPA/FABRIZIO TENERELL)
Co dalej z uchodźcami w Niemczech? (fot. PAP/EPA/FABRIZIO TENERELL)

Plany odesłania z Niemiec na Kretę 3 tys. uchodźców nie zostaną wcielone w życie, przynajmniej na razie. – Uzgodnione porozumienie nie będzie realizowane ze względu na braki w greckim systemie azylowym – wyjaśnił rzecznik niemieckiego MSW Johannes Dimroth.

Niemcy odeślą trzy tysiące migrantów... na Kretę. Jest porozumienie z Grekami?

Niemcy odeślą ponad 3 tysiące migrantów na Kretę – informuje grecki portal ekriti.gr. Odbędzie się to w ramach umowy Dublin III, zgodnie z którą...

zobacz więcej

– Ze względu na niedociągnięcia w greckim systemie azylowym nie odsyłamy obecnie, zgodnie z zaleceniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, uchodźców do Grecji – wyjaśnił Dimroth. – Przedłużyliśmy po raz kolejny tę decyzję – dodał.

Rzecznik resortu spraw wewnętrznych podkreślił, że Berlin dokładnie obserwuje prowadzoną przez organy unijne kontrolę greckiego systemu azylowego. – Mamy nadzieję, że kroki, które zostały podjęte w celu usprawnienia systemu, doprowadzą do sytuacji, w której będzie możliwe odsyłanie imigrantów – zaznaczył. – Nie osiągnęliśmy jeszcze tego etapu, dlatego nie mogę potwierdzić tych pogłosek, nie znam ich zresztą – zapewnił.

Dublin III

W sobotę grecki portal ekriti.gr podał, że Niemcy planują odesłanie na Kretę ponad trzech tysięcy uchodźców. Miałoby się to odbyć w ramach umowy Dublin III, zgodnie z którą każdy kraj Wspólnoty może odesłać do innego unijnego kraju nadmierną liczbę uchodźców.

Pierwsi uchodźcy mieliby trafić na Kretę w grudniu. Na wyspie mają powstać cztery ośrodki. Grecki minister do spraw migracji Janis Muzalas wyjaśnił, że pomieszczą dwa tysiące osób, ale nie wspominał, że migranci mieliby przybyć tam z innego kraju Unii.

Ateny już nie radzą sobie kryzysem migracyjnym. Na wyspach Lesbos, Chios, Kos, Samos i Leros przebywa ponad 10 tysięcy uchodźców, a w całym kraju po zamknięciu granic utknęło ponad 57 tysięcy i władze nie widzą co z nimi zrobić. Mimo to dziennikarze z Krety potwierdzili u eurodeputowanego Notisa Mariasa, że Kreta ma przyjąć migrantów z Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej