RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejna noc zamieszek w Milwaukee. Padły strzały

Pokojowe czuwanie protestujących po zastrzeleniu przez policję czarnoskórego mężczyzny w Milwaukee przerodziło się w zamieszki. Padły strzały. Co najmniej jedna osoba została ranna. Gubernator stanu Wisconsin wezwał na pomoc Gwardię Narodową.

Policja broni funkcjonariusza, który zabił czarnoskórego 23-latka. „On miał broń”

Czarnoskóry mężczyzna, zastrzelony w sobotę przez policję w Milwaukee, miał w ręku broń, którą groził funkcjonariuszom. 23-latek rzucił się do...

zobacz więcej

To była kolejna niespokojna noc w Milwaukee. W sobotę, kilka godzin po zastrzeleniu 23-letniego czarnoskórego mężczyzny, który uciekał przed policją demonstranci niszczyli radiowozy. Dochodziło także do przypadków rabowania sklepów.

W niedzielę funkcjonariusze byli lepiej przygotowani. Do zabezpieczenia demonstracji w Sherman Park wysłano policjantów w zbrojach zaprawionych w tłumieniu zamieszek. Około dwudziestu mundurowych pilnowało dwustu protestujących, którzy zebrali się by w ciszy palić świecie.

„Nie jesteśmy głupi”

Demonstracja przez pewien czas faktycznie była pokojowa. Były przemowy pastorów z lokalnych kościołów. – Nie jesteśmy ignorantami ani głupimi ludźmi – podkreślił jeden. – Każdy musi być traktowany jak człowiek, nie jak dzikus czy zwierzę – przekonywał.

Siostra zabitego 23-latka mówiła, że jej brat „nie zasłużył na to by go zastrzelić”. – Biegł po życie, został zastrzelony w plecy – łkała Kimberly Neal.

Poleciały kamienie

Wśród zebranych były jednak agresywne jednostki. W kierunku policjantów poleciały kamienie. Powtórzyła się sytuacja z soboty. Demonstranci Agencja Reutera podaje, że padły strzały i ranna została co najmniej jedna osoba, którą funkcjonariusze zabrali do szpitala.

Niespokojnie w mieście zrobiło się po zabiciu przez funkcjonariusza czarnoskórego mężczyzny Sylville’a K. Smitha. Policjant chciał zatrzymać do kontroli auto, w którym znajdowało się dwóch podejrzanych. Ci zaczęli uciekać.

Funkcjonariusz oddał strzały. Smith został śmiertelnie raniony. Znaleziono przy nim półautomatyczną broń, którą skradziono kilka miesięcy wcześniej sąsiednim mieście. Policjant, również czarnoskóry, został urlopowany na czas śledztwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej