RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Zmarł wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania

Piotr Jania był wojewodą od grudnia ubiegłego roku (fot. Szczecin.uw.gov.pl)

Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania – poinformowała rzeczniczka Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Agnieszka Muchla. Wojewoda zmarł w niedzielę w Zabrzu, gdzie przechodził operację serca. Miał 64 lata.

„Dołączacie do drużyny. Przed wami wiele zadań”. Premier powołała nowych wojewodów

– Praca, pokora i służenie obywatelom – to zadanie, które postawiliśmy sobie jako cel. Musimy mieć świadomość, że przed nami dużo niełatwych zadań....

zobacz więcej

W sierpniu 1980 roku brał udział w protestach w Szczecinie i we wrześniu tego roku dołączył do „Solidarności”. Został wiceprzewodniczącym komisji wydziałowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z niejawnymi strukturami związku jako skarbnik Tymczasowej Komisji Zakładowej.

Jania zaangażował się w pomoc represjonowanym przez komunistyczne władze oraz dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu. Za nielegalną działalność został między innymi ukarany grzywną przez kolegium ds. wykroczeń.

W 1989 roku współtworzył i był członkiem prezydium Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarności” Regionu Pomorza Zachodniego. Był odpowiedzialny za sprawy organizacyjne podczas wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku.

W 2001 roku został członkiem PiS. Z ramienia tej partii było dwukrotnie radnym Szczecina. 9 grudnia ubiegłego roku premier Beata Szydło wyznaczyła go na wojewodę zachodniopomorskiego.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej