Wielkie strzelanie w pobliżu granic NATO. Putin wysłał wojsko na poligon

W ćwiczeniach biorą udział między innymi śmigłowce bojowe Mi-24 (fot. Wiki/Alex Beltyukov)

Ruszają manewry wojsk rosyjskich. W ćwiczeniach o kryptonimie Współpraca 2016 uczestniczą również oddziały z Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Tadżykistanu i Kirgistanu, łącznie około 6 tysięcy żołnierzy oraz tysiąc sztuk sprzętu wojskowego. Eksperci wskazują, że to pokaz siły wobec planów rozmieszczenia w krajach bałtyckich batalionów NATO.

Rosja liczy rakiety. Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej

Na rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina w tamtejszych siłach zbrojnych rozpoczął się niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej –...

zobacz więcej

Tygodniowe manewry dowódczo-sztabowe odbywają się na północnym zachodzie kraju – w obwodach leningradzkim i pskowskim. Są pierwszymi z cyklu ćwiczeń z udziałem sojuszników Rosji z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Służba prasowa rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego oświadczyła, że ćwiczona ma być koordynacja współpracy podczas zaostrzenia sytuacji konfliktowych w jednym z przygranicznych regionów republiki wchodzącej w skład poradzieckiej ODKB oraz blokowanie ugrupowań przeciwnika.

Duża koncentracja

Media zwracają uwagę na wyjątkowo dużą liczbę uczestników. Moskiewska „Niezawisimaja Gazieta” zaznacza, że grupa wojsk skoncentrowanych w pobliżu granic Estonii i Łotwy będzie trzykrotnie większa, niż podczas analogicznych manewrów, które odbyły się w zeszłym roku.

Cytowany przez dziennik ekspert wojskowy gen. Jurij Nietkaczew ocenił, że zwiększony udział lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii jest związany z rozmieszczeniem w krajach bałtyckich batalionów NATO.

Rosję będą reprezentować siły Centralnego Okręgu Wojskowego. Użyte zostaną zmodernizowane transportery opancerzone BTR-82AM, moździerze 2B14 Podnos, samoloty bezzałogowe Orłan-10, śmigłowce Mi-8AMTSz Terminator i śmigłowce bojowe Mi-24.

Zaraz po zakończeniu manewrów, 23 sierpnia, rozpoczną się kolejne, tym razem na poligonie Obuz Lesnowski w obwodzie brzeskim na Białorusi, niedaleko granicy z Polską. Udział w nich wezmą dotąd nieużyte siły pokojowe ODKB. „Gazieta” podkreśla, że plan manewrów przypomina sytuację w Donbasie. Żołnierze z Rosji i Białorusi mają bowiem działać „w warunkach przymuszania walczących stron do przerwania ognia”.

Na przełomie września i października na terytorium Serbii odbędą się natomiast wspólne ćwiczenia rosyjsko-białorusko-serbskie o kryptonimie Słowiańskie Braterstwo 2016. Wezmą w nich udział żołnierze rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, białoruskie oddziały operacji specjalnych i żołnierze brygady specjalnej sił zbrojnych Serbii.

źródło:
Zobacz więcej