„Ustawa nie rozwiązuje wszystkich problemów TK, ale rozwiązuje te najważniejsze”

– Ta ustawa nie rozwiązuje i nie miała rozwiązać wszystkich problemów wokółtrybunałowych, ale te najważniejsze, a na pewno najpilniejsze – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w programie „Gość Poranka”. – Sprawy nieuregulowane w tej ustawie to np. kwestia trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament. Ustawa nie rozwiązuje również tego, jak w przyszłości sędziowie powinni być wybierani – dodał. Trybunał ogłosi dziś wyrok w sprawie nowej ustawy o TK.

„Rz": rząd musi się liczyć z wypłatą odszkodowań za spór z TK

W czwartek kolejna odsłona sporu o działanie Trybunału Konstytucyjnego. Ogłosi on wyrok w sprawie uchwalonej 22 lipca kolejnej tzw. „ustawy...

zobacz więcej

Poseł Wróblewski wskazał, że ustawa o TK 22 lipca daje „podstawę prawną dla działań TK oraz dla wyroków, które zapadły po 10 marca”, umożliwia również „transparentność działań Trybunału”.

Polityk PiS ocenił, że ustawa uelastycznia mechanizm działań instytucji oraz ogranicza wpływ prezydenta i prokuratora generalnego na posiedzenia TK.

– Uważam, że w bardzo wielu sprawach wyszliśmy naprzeciw opozycji. Część propozycji zostało wprost zrealizowanych. Nawet z projektu obywatelskiego Komitetu Obrony Demokracji zrealizowaliśmy przynajmniej dwa pomysły, np. to, żeby przy wyborze prezesa TK każdy z sędziów miał jeden głos – podkreślił poseł Wróblewski.

źródło:
Zobacz więcej