„Rz": rząd musi się liczyć z wypłatą odszkodowań za spór z TK

Już 22 wyroki TK od 9 marca czekają na publikacje (fot. flickr/autor. Kancelaria Premiera)

W czwartek kolejna odsłona sporu o działanie Trybunału Konstytucyjnego. Ogłosi on wyrok w sprawie uchwalonej 22 lipca kolejnej tzw. „ustawy naprawczej”. Jeśli rząd nie będzie publikował wyroków Trybunału, musi się liczyć z wypłatą odszkodowań – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Trybunał ogłosza wyrok w sprawie nowej ustawy o TK

Wyrok po niejawnym posiedzeniu sędziowie TK mają ogłosić o 11.00.

zobacz więcej

Od marca żaden z wyroków TK nie doczekał się publikacji. Mimo że ustawa z lipca nakazuje premierowi ich publikację, to jeśli TK uchyli ją w całości Beata Szydło może uznać, że nie ma takiego obowiązku. Obecnie na orzecznictwo trybunału czeka ponad setka kolejnych spraw.

Eksperci ostrzegają, że brak publikacji wyroków TK może stać się podstawą do starań o odszkodowania. Nie będzie to jednak sprawa łatwa. Trzeba będzie wykazać m.in., że brak publikacji wyroku był przyczyną szkody poniesionej przez daną osobę czy firmę.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby z pozwami wystąpili np. dłużnicy, którzy uiścili wysokie opłaty egzekucyjne, zakwestionowane w czerwcowym wyroku TK – ocenia Gerard Dźwigała. Niezależnie od tego, co orzeknie TK, spór o jego działania będzie trwał.

źródło:
Zobacz więcej