Corleone bez władz gminnych. Zostały rozwiązane za związki z mafią

Corleone od lat walczy o poprawę wizerunku (fot. Flickr/Harvey Barrison)

Miejscowość Corleone koło Palermo na Sycylii, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie cosa nostra, została bez władz gminnych. Rząd rozwiązał je na wniosek szefa włoskiego MSW Angelino Alfano za związki z mafią.

Mafia szykowała zamach na szefa włoskiego MSW. „Dostanie w łeb”

Sześciu członków sycylijskiej mafii Cosa Nostry zostało zatrzymanych przez włoską policję. Są podejrzani o planowanie zamachu na ministra spraw...

zobacz więcej

Corleone cieszy się ponurą sławą jako rodzinne miasteczko bossów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano i Toto Riiny. Niedawno dyskusję wywołała procesja religijna, która zatrzymała się przed domem, w którym mieszka żona Riiny, odbywającego karę dożywocia. Kobieta wyszła na balkon, by pozdrowić uczestników pochodu.

Gest przykuł uwagę karabinierów, którzy doszukali się w nim hołdu dla byłego bossa cosa nostry, który miał zlecić zabójstwa setek osób, zaś własnoręcznie zabić około 40. Wszczęto śledztwo, które wykazało powiązania między żoną bossa a członkiem religijnego bractwa, organizatora ceremonii religijnej.

Ciemne interesy

Powodem rozwiązania zarządu było jednak co innego. Karabinierzy odkryli powiązania między mafiosami a firmami realizującymi przetargi na roboty publiczne. Aresztowano jednego z pracowników urzędu miejskiego.

Corleone od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z organizacjami przestępczymi. – Stało się coś nieuchronnego – stwierdził miejscowy działacz związkowy Dino Paternostro. – To bolesny moment dla tylu uczciwych obywateli Corleone – przyznał.

Na wniosek szefa włoskiego MSW z powodu powiązań z organizacją przestępczą rozwiązano również zarząd miejscowości Tropea w Kalabrii, gdzie działa ’Ndrangheta. Łącznie w ciągu ostatnich 25 lat za związki z mafią rozwiązano władze około 260 miast i miasteczek w całym kraju. Corleone spotkało to po raz pierwszy.

źródło:

Zobacz więcej