RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

FSB: Ukraina próbowała zbrojnie wtargnąć na Krym. Kijów zaprzecza

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła w środę Ukrainę o zbrojne wtargnięcie na Krym i zabicie dwóch Rosjan: żołnierza oraz jej pracownika. Głos w sprawie zabrał Władimir Putin. Prezydent Rosji oskarżył Kijów o to, że wybiera rozwiązania terrorystyczne zamiast pokojowych. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprzeczył doniesieniom i ocenił, że wypowiedzi strony rosyjskiej to fantazje i cyniczny pretekst do dalszych militarnych gróźb wobec Kijowa.

FSB przed meczetem. Rosjanie inwigilują krymskich Tatarów

Przedstawiciele Tatarów alarmują o wzmagających się represjach, które dotykają autochtoniczną ludność półwyspu. O jednym z takich incydentów...

zobacz więcej

Zdaniem FSB do działań zbrojnych doszło w ostatni weekend. Oprócz prób wtargnięcia na okupowany Krym rosyjska służba bezpieczeństwa obwinia Ukrainę o przygotowywanie zamachów na półwyspie. Twierdzi także, że zlikwidowała tam siatkę ukraińskich agentów i aresztowała ukraińskiego pracownika wywiadu.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow nazwał oskarżenia Rosjan kłamliwymi i histerycznymi. Ocenił, że są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Moskwę.

Z kolei ukraiński minister obrony narodowej Stepan Połtorak informacje Rosji określił jako prowokację.

Władimir Putin zapowiedział, że Rosjanie podejmą dodatkowe środki bezpieczeństwa na Krymie. Oskarżył Ukrainę o to, że „nie szuka dróg do dialogu, ale przechodzi do aktów terroru”. Jego zdaniem, ukraińskie władze próbują odciągnąć uwagę swoich obywateli od problemów wewnętrznych.

– Obwinianie Ukrainy przez stronę rosyjską o terroryzm na okupowanym Krymie są tak samo bezsensowne i cyniczne jak oświadczenia rosyjskiego kierownictwa o nieobecności rosyjskich wojsk w Donbasie. To fantazje i tylko pretekst do kolejnych gróźb militarnych pod adresem Ukrainy – tak skomentował sytuację w środę wieczorem Petro Poroszenko.

Prezydent podkreślił, że Ukraina stanowczo potępia terroryzm we wszystkich jego przejawach i formach oraz „odrzuca praktykę stosowania jakichkolwiek środków terrorystycznych w celu odzyskania Krymu”.

W ostatnich dniach Kijów donosił o przerzuceniu przez Rosję na Krym dodatkowego sprzętu wojskowego. Rosja okupuje ukraiński Krym od wiosny 2014 roku.

źródło:
Zobacz więcej