RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Caracale nie dla polskiej armii? „Obraźliwe propozycje”

Polska miała zamówić 50 śmigłowców wielozadaniowych H225 (fot. Wiki/Tim Felce)
Polska miała zamówić 50 śmigłowców wielozadaniowych H225 (fot. Wiki/Tim Felce)

Rząd wycofuje się z kontraktu na Caracale – podał w piątek „Nasz Dziennik”. Według gazety negocjacje utknęły w martwym punkcie, co oznacza możliwość zerwania porozumienia o dostawie 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. W piątek Airbus Helicopters zdementował doniesienia.

Rzecznik MON o Caracalach: z negocjacji wynika, że Francuzi nie są w stanie spełnić naszych oczekiwań

– Jeżeli przetarg byłby unieważniony i zostanie rozpisany na nowo to Airbus będzie mógł do niego stanąć. Ale wtedy przetarg będzie przygotowany tak...

zobacz więcej

Dziennik zwraca uwagę, że jeszcze niedawno kolejne rundy rozmów przebiegały w dobrej atmosferze i sprawa umowy offsetowej posuwała się do przodu. Kilka tygodni temu strona francuska założyła jednak nowe propozycje, które miały zostać odrzucone przez Ministerstwo Rozwoju.

Władze resortu, który odpowiada za zawarcie umowy offsetowej i prowadzi rozmowy z Airbusem, miały ocenić, że propozycje Francuzów są nie do przyjęcia, a nawet „aroganckie i obraźliwe dla Polski”.

Decyzję o zakupie od Airbus Helicopters 50 śmigłowców H225, zwanych wcześniej Caracal, podjął rząd PO-PSL. Maszyny miały kosztować 13,5 mld zł. Tyle samo powinna wynieść wartość offsetu, który zasili polską gospodarkę.

Airbus dementuje

W piątek Airbus Helicopters zdementował medialne doniesienia „Naszego Dziennika”. Nie ujawnił jednak szczegółów negocjacji offsetowych.

„Naszym celem jest zapewnienie Polsce najlepszej oferty współpracy przemysłowej, zgodnie z naszym zobowiązaniem »Make in Poland« (produkcja w Polsce)” – czytamy w stanowisku firmy.

Jak ustalił IAR, propozycje offsetowe koncernu nie podobają się polskiej stronie. W tej sprawie ma być wysłana nota do ambasadora Francji. Nie oznacza to zerwania rozmów z Airbusem.

źródło:
Zobacz więcej