Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Europejczycy w strachu. Każdy niespodziewany hałas kojarzy się z zamachem

Specjaliści ostrzegają przed poddaniem się psychologii tłumu (fot. tvp.info/Piotr Król)

Atak nożownika w Londynie postawił na nogi brytyjskie siły specjalne. Jak mówią eksperci – Europa zaczyna pogrążać się w chaosie i każdy incydent jest od razu kojarzony z działalnością terrorystyczną. Co gorsza, coraz częściej dochodzi do fałszywych alarmów, które wywołują masową panikę.

„Zobaczyłem ciało przykryte kocem. Dookoła było pełno krwi”

Napastnikiem z Russell Square był obywatel Norwegii pochodzenia somalijskiego - poinformowała londyńska policja. Jego ofiarą śmiertelną, była...

zobacz więcej

– Każdy atak, zabójstwo, jest nagłaśniany w kontekście fundamentalizmu islamskiego, a niekoniecznie musi tak być – zauważa politolog, dr Jakub Olchowski.

Co więcej w ostatnich tygodniach w różnych krajach Europy przypadek powodował wybuchy masowej paniki. W jednym z hiszpańskich kurortów turystki z Niemiec zorganizowały rodzaj happeningu – flash mob. Ich dziwne zachowanie i okrzyki zostały zinterpretowane jako atak terrorystów – ludzie rzucili się do ucieczki. 11 osób zostało rannych. Jeden z przechodniów dostał zawału.

Wystrzał petardy, a nawet balonika wywołuje strach, że to atak. Specjaliści ostrzegają przed poddaniem się psychologii tłumu. I powtarzają jak mantrę: w tłumie myśl o tym, co robisz, bo każde twoje zachowanie może wywołać podobne u dziesiątek innych osób. A to, w pewnych sytuacjach, może mieć dramatyczne skutki.

Z pewnością jednak potrzebna jest przede wszystkim wzmożona czujność. Nie tylko służb ale zwykłych obywateli, bo odpowiednia reakcja w odpowiednim czasie może zdecydować o przeżyciu. Nawet jeśli po fakcie okazuje się, że był to fałszywy alarm.

źródło:
Zobacz więcej