RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ziobro: nie ma zgody na bierność i bezduszność prokuratury

– Prokuratura to zawód z misją, który wymaga empatii – pokrzywdzeni to osoby słabsze. Nie może być zgody na bezduszność prokuratury – powiedział minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiedział kasację od wyroku prokuratorskiego sądu dyscyplinarnego, który uniewinnił prokuratorów z Pucka ws. zarzucanych im nieprawidłowości w śledztwie dotyczącym śmierci dzieci w rodzinie zastępczej w 2012 r.

– Zdecydowałem się złożyć kasację do Sądu Najwyższego od – moim zdaniem – rażąco niesłusznego rozstrzygnięcia prokuratorskiego sądu dyscyplinarnego, który kierując się solidarnością korporacyjną, zwolnił od odpowiedzialności prokuratorów ewidentnie winnych zaniedbań, którzy przyczynili się do śmierci kolejnego dziecka w Pucku – powiedział w środę minister. Nazwał ten wyrok „skandalicznym”; nie podał jego uzasadnienia.

„Będzie śledztwo w stosunku do prokuratorów”

Podczas konferencji prasowej Ziobro dodał, że równocześnie – jako prokurator generalny – zlecił wszczęcie śledztwa „w stosunku do prokuratorów, którzy takich zaniechań się dopuścili”. Sprawę ma prowadzić nowo powołany wydział Prokuratury Krajowej ds. przestępczości sędziów i prokuratorów.

Rodzice zastępczy z Pucka skazani za zabicie dzieci. Teraz chcą skrócenia wyroków

zobacz więcej

„Nie” dla bezduszności śledczych

– Analiza akt sprawy związanych z tą tragedią musi budzić bardzo duże emocje, (...) a z drugiej strony musi budzić sprzeciw wobec bezduszności działań prokuratorów, którzy dysponując konkretnymi informacjami, wskazującymi na możliwość przestępczych działań wymierzonych w te dzieci, po śmierci pierwszego dziecka, lekceważyli je konsekwentnie przez dwa długie miesiące – mówił minister.

Ocenił, że do tej pory niewiele w takich sprawach czyniono. – Jeżeli już dochodziło do rażącej nieprawidłowości, to co najwyżej wszczynano, zresztą nie do końca konsekwentnie, postępowania dyscyplinarne, które zwykle kończyły się niczym (...) Chciałbym to zmienić – podkreślił.

Możliwe zmiany zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej

Ziobro nie wykluczył zmian zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów – „jeśli nie dojdzie do refleksji w środowisku”. Jego zdaniem ta sprawa pokazuje „że jest tu problem – mechanizm źle pojętej solidarności niestety bierze górę; nie ma na to mojej zgody”.

Śmierć dzieci w rodzinie zastępczej. Wyroki dla urzędniczek Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata sąd w Pucku skazał dwie byłe dyrektorki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Kobiety oskarżone...

zobacz więcej

W opinii szefa resortu sprawiedliwości, występuje przewlekłość w postępowaniach dyscyplinarnych sądów co do uchylania immunitetów sędziom i prokuratorom – a sprawa „dojrzewa do zmian”. – To ten sławny Trybunał Konstytucyjny kiedyś już raz +wysadził w powietrze+ zmiany, które przygotowałem, gdy poprzednio byłem ministrem; te zmiany służyły temu, by przyspieszyć rozpoznawanie tych wniosków – oświadczył.


W listopadzie 2007 r. TK za sprzeczną z konstytucją uznał nowelizację prawa, pozwalającą m.in. na pozbawienie sędziego immunitetu w 24 godziny i ograniczenie mu przez prokuratora wglądu w akta sprawy. TK podkreślił wówczas wagę i znaczenie immunitetu sędziowskiego, który – jak mówiła wówczas sędzia TK Ewa Łętowska – jest niewłaściwie przedstawiany w „zwulgaryzowanej publicystyce”.

Tragedia dwojga dzieci w Pucku

W styczniu 2012 r. do rodziców zastępczych Anny C. i Wiesława C., mających dwoje własnych dzieci, trafiło pięcioro rodzeństwa w wieku od roku do 6 lat. W tym samym roku doszło do śmierci dwojga z nich – w wieku 3 i 5 lat. Najpierw w lipcu 2012 r. w domu rodziny C. zmarł chłopiec. Pucka prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Śledczy uwierzyli wówczas opiekunom, którzy wyjaśnili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku – chłopiec miał spaść ze schodów.

Kontrola w sądzie, który powierzył dzieci rodzinie z Pucka

Trwa kontrola w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego w Wejherowie, który zdecydował o powierzeniu dzieci rodzinie zastępczej C. z Pucka. Zlecił ją...

zobacz więcej

We wrześniu 2012 r. zmarła jego 5-letnia siostra. Małżeństwo C. utrzymywało, że dziewczynka także zmarła w wyniku wypadku. Po otrzymaniu wyników sekcji zwłok 5-latki, w których jednoznacznie jako przyczynę śmierci wskazano pobicie, śledczy zdecydowali o zatrzymaniu małżonków.

Rodzice zastępczy skazani na więzienie

W lutym zeszłego roku gdański sąd prawomocnie skazał kobietę m.in. za zabójstwo z zamiarem ewentualnym na 25 lat pozbawienia wolności, zaś mężczyznę – za znęcanie się nad małoletnimi – na cztery lata więzienia. W październiku 2015 r. SN oddalił kasację obrońcy skazanej kobiety, mężczyzna kasacji nie wnosił.

Sprawa dwóch prokuratorów z Pucka trafiła w 2012 r. do rzecznika dyscyplinarnego gdańskiej prokuratury apelacyjnej na wniosek śledczych z gdańskiej prokuratury okręgowej, którzy prowadzili postępowanie wyjaśniające dotyczące śledztwa ws. śmierci dwójki dzieci. W postępowaniu wyjaśniającym – jak wówczas informowano – ustalono, iż prokuratorzy z Pucka mogli „rażąco naruszyć przepisy” – „w szczególności stwierdzono brak właściwej reakcji na wpływające do sprawy informacje”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej