RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamykanie meczetów i zakaz zagranicznego finansowania. Francja walczy z dżihadem

Paryż chce też walczyć z radykalizacją muzułmanów (fot. Pascal Le Segretain / Staff / Getty Images)

Władze w Paryżu chcą zmian w funkcjonowaniu organizacji muzułmańskich działających we Francji. Chodzi między innymi o ich finansowanie. Francja chce też walczyć z radykalizacją muzułmanów. Zapowiedziane działania to reakcja na zamachy w Nicei i w Normandii.

Francja żegna księdza, zamordowanego przez islamistów. Tłumy w Rouen

We Francji odbędzie się we wtorek pogrzeb 85-letniego księdza, zamordowanego przez dwóch młodych dżihadystów. Duchowny stracił życie w ubiegły...

zobacz więcej

Premier Manuel Valls powiedział, że we Francji nie ma miejsca dla dżihadu. Jego zdaniem, należy opracować pakt między władzami państwa a przywódcami muzułmańskimi dotyczący zasad, na których mają funkcjonować. Manuel Valls domaga się, przynajmniej na jakiś czas, zamrożenia finansowania religijnych organizacji islamskich we Francji spoza jej granic, przede wszystkim z Arabii Saudyjskiej i innych państw tamtego regionu.

Takiego samego zdania jest minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, który w rozmowie z przywódcami organizacji muzułmańskich poinformował, iż od początku roku zamknięto około dwudziestu meczetów i sal modlitewnych, w których propagowana była ideologia radykalnego islamu. Stwierdził, iż wiadomo, że na dwa i pół tysiąca miejsc kultu w około stu dwudziestu szerzone są radykalne poglądy. Szef resortu powiedział, że władze będą nadal w zdecydowany sposób walczyły z dżihadem we Francji.

Z kolei przywódcy muzułmańscy skarżą się na brak pieniędzy i na niewystarczające wykształcenie teologiczne imamów.

źródło:
Zobacz więcej