RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błaszczak: pielgrzymi zapamiętają Polskę jako kraj bezpieczny i gościnny

Najnowsze

Popularne

– Dla mnie najbardziej budujące są opinie zwykłych pielgrzymów, zwykłych obywateli, którzy mówią, że policja była pomocna – powiedział w TVP Info Mariusz Błaszczak. Minister spraw wewnętrznych i administracji bardzo pozytywnie ocenił pracę podległych mu służb, podczas zakończonych w niedzielę Światowych Dni Młodzieży i wyraził przekonanie, że zagraniczni goście zabiorą ze sobą obraz Polski „jako kraju gościnnego i bezpiecznego”.

Polskie F16 uziemiły rosyjską awionetkę. „Pilot stosował się do poleceń”

Dwa myśliwce F16 przechwyciły i uziemiły rosyjską awionetkę akrobacyjną, która naruszyła w piątek polską przestrzeń powietrzną. Pilot nie miał...

zobacz więcej

Minister Błaszczak zdradził, że w ciągu ostatniej doby policja w Krakowie odnotowała tylko 12 zdarzeń: 7 przestępstw i 5 wykroczeń. – To 10 razy mniej, niż przed Światowymi Dniami Młodzieży – podkreślił. – Było to możliwe, bo na miejscu były służby, były patrole policji, a ponadto pielgrzymi i mieszkańcy bardzo otwarcie podchodzili do spraw bezpieczeństwa – dodał.

Dobre oceny

Według szefa MSWiA dobra praca polskich służb, przy tak wielkim wydarzeniu, została zauważona w świecie. – Służby działają bardzo dobrze. Inni nas oceniają i chociażby z wpisów na Twitterze widzę, że ocena jest pozytywna. Bardzo pozytywnie ocenił nas np. szef straży watykańskiej – mówił minister.

Spotkanie zamiast ceremonii. Papież podziękował polskim władzom

Papież Franciszek podziękował władzom Polski za trud włożony w organizację Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą,...

zobacz więcej

– Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom. Drodzy Państwo, wykonaliście bardzo dobra pracę – podkreślił Błaszczak.

Gość TVP Info wskazywał też, że z pracy służb bardzo zadowoleni byli też zwykli ludzie. – Są fantastyczne relacje ludzi, którzy mówią, że policjanci, strażacy, byli bardzo pomocni dla pielgrzymów, kiedy ci pytali np. o drogę, czy jak się zachować. Często posługiwali się też językiem angielskim – mówił.

Dobre wspomnienie

Mariusz Błaszczak wyraził też przekonanie, że wbrew informacjom części rodzimych mediów, które straszyły pielgrzymów, że w Polsce jest niemal dyktatura, zagraniczni goście zapamiętają pozytywny obraz naszego kraju. – Ludzie przyjechali z całego świata, otwarci, radośni i wspólnie modlili się z Polakami. To jest ta wspólnota, oparta na tych samych wartościach – wskazywał. – Ludzie zapamiętają pielgrzymkę papieża w Polsce jako wydarzenie bardzo ważne w ich życiu, ale jednocześnie zapamiętają Polskę bardzo pozytywnie, jako kraj gościnny i bezpieczny – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej