RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Po ataku na kościół w Normandii: Syryjczyk wśród trzech zatrzymanych

Dziennik „Le Figaro” podaje, że Syryjczyka zatrzymano w ośrodku dla azylantów w środkowej Francji (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
Dziennik „Le Figaro” podaje, że Syryjczyka zatrzymano w ośrodku dla azylantów w środkowej Francji (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Syryjski uchodźca, przebywający w ośrodku dla oczekujących na azyl, w środkowej Francji, został zatrzymany w ramach śledztwa po wtorkowym ataku dżihadystów na kościół w Normandii – podała w piątek AFP. W zamachu zginął ksiądz. W sumie zatrzymano trzy osoby.

Atak na kościół w Normandii. Zginął zakładnik. Napastnicy zastrzeleni przez antyterrorystów

Od czterech do sześciu osób było przetrzymywanych w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray pod Rouen w Normandii. Zakładników wzięło dwóch uzbrojonych...

zobacz więcej

Ataku dokonali Francuzi o arabskich korzeniach: Adel Kermiche i Abdel Malik Petitjean, obaj w wieku 19 lat. Zostali zabici na miejscu przez policję. Teraz trwa śledztwo mające ustalić, czy mieli wspólników, albo czy ktoś inny wiedział o ich planach.

Czy dowód?

Dziennik „Le Figaro” podaje, że Syryjczyka zatrzymano w ośrodku dla azylantów w departamencie Allier, w środkowej Francji. Powołując się na źródła zbliżone do śledztwa gazeta pisze, że w mieszkaniu Kermiche'a znaleziono ksero syryjskiego paszportu i śledczy sprawdzają teraz, czy może on należeć do zatrzymanego uchodźcy.

Ponadto, w środę zatrzymano trzy osoby zbliżone do rodziny Petitjeana. W piątek dwie zwolniono, ale jeden 30-letni obywatel francuski jest wciąż zatrzymany i przesłuchiwany.

Znajomi zamachowca też próbowali wyjechać do Syrii

Trwa ustalanie, czy wiedział coś o planowanym zamachu.

„Kazali mu klęknąć. Próbował się bronić, wtedy zaczął się dramat”

Zakonnica, której udało się uciec z kościoła w Normandii, gdzie we wtorek doszło do zabójstwa księdza, opowiedziała francuskim mediom o zamachu....

zobacz więcej

W rękach policji jest wciąż 16-latek urodzony w Algierii, którego zatrzymano już we wtorek, w miasteczku Saint-Etienne-du-Rouvray, gdzie miał miejsce atak dżihadystów. Jest to młodszy brat 26-letniego Adela Bouaouna, który w marcu ub. roku przedostał się na tereny opanowane przez Państwo Islamskie w Syrii, posługując się dowodem osobistym Kermiche'a.

Na razie, zdaniem śledczych, nic nie wskazuje na to, aby 16-latek miał coś wspólnego z atakiem. Trwa wyjaśnienie, czy jakąś rolę odegrał w nim jego starszy brat przebywający wciąż w Syrii.

Według „Le Figaro” śledczy już ustalili, że znajomi Kermiche'a, podobnie jak on sam, usiłowali przedostać się do Syrii, a niektórym z nich się to udało.

Do ataku doszło we wtorek podczas porannej mszy. Uzbrojeni w noże napastnicy brutalnie zabili 86-letniego księdza oraz ranili poważnie jednego z wiernych. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej