RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rozwodnicy dzielą się opieką nad dziećmi. Mimo konfliktów

Rozwodnicy coraz częściej dzielą się wychowywaniem dzieci (fot. Pixabay)
Rozwodnicy coraz częściej dzielą się wychowywaniem dzieci (fot. Pixabay)

Coraz częściej po rozwodzie rodzice dzielą się opieką nad dziećmi po połowie – pisze „Rzeczpospolita”. Dziennik pisze, że sędziowie powinni orzekać tak tylko tam, gdzie nie ma konfliktu, ale nie jest to regułą.

Szybciej i prościej. Radykalne zmiany w procedurze unieważnienia małżeństwa

Procedura będzie uproszczona, a biskupi mają w większym stopniu pomagać rozwodnikom. Zmiany wejdą w życie 8 grudnia br.

zobacz więcej

W minionym roku w sprawach o rozwód wydano blisko 40 tysięcy orzeczeń. Wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom powierzono w blisko 14 tysiącach spraw – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród takich orzeczeń rośnie liczba tych, które stanowią o naprzemiennej opiece rodziców nad potomstwem. Jeszcze dwa lata temu takie wyroki należały do rzadkości, ale w ostatnich ośmiu miesiącach odnotowano ich już około pięciuset w całym kraju.

Z raportu „Orzekanie o pieczy naprzemiennej” przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że w ponad 43 proc. spraw sądy zdecydowały o takiej formie opieki, choć odnotowano silny konflikt między rodzicami.

– To niedopuszczalne – przekonuje Anna Pawlicka, sędzia rodzinny. Ocenia jednak, że tak się dzieje dlatego, że sądy dopiero uczą się tej nowej dla nich instytucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej