Rozwodnicy dzielą się opieką nad dziećmi. Mimo konfliktów

Rozwodnicy coraz częściej dzielą się wychowywaniem dzieci (fot. Pixabay)

Coraz częściej po rozwodzie rodzice dzielą się opieką nad dziećmi po połowie – pisze „Rzeczpospolita”. Dziennik pisze, że sędziowie powinni orzekać tak tylko tam, gdzie nie ma konfliktu, ale nie jest to regułą.

Szybciej i prościej. Radykalne zmiany w procedurze unieważnienia małżeństwa

Procedura będzie uproszczona, a biskupi mają w większym stopniu pomagać rozwodnikom. Zmiany wejdą w życie 8 grudnia br.

zobacz więcej

W minionym roku w sprawach o rozwód wydano blisko 40 tysięcy orzeczeń. Wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom powierzono w blisko 14 tysiącach spraw – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród takich orzeczeń rośnie liczba tych, które stanowią o naprzemiennej opiece rodziców nad potomstwem. Jeszcze dwa lata temu takie wyroki należały do rzadkości, ale w ostatnich ośmiu miesiącach odnotowano ich już około pięciuset w całym kraju.

Z raportu „Orzekanie o pieczy naprzemiennej” przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że w ponad 43 proc. spraw sądy zdecydowały o takiej formie opieki, choć odnotowano silny konflikt między rodzicami.

– To niedopuszczalne – przekonuje Anna Pawlicka, sędzia rodzinny. Ocenia jednak, że tak się dzieje dlatego, że sądy dopiero uczą się tej nowej dla nich instytucji.

źródło:
Zobacz więcej