Pisanie piórem kształtuje charakter

Około czterech tysięcy uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych z całej Polski weźmie udział w Konkursie Ładnego Pisania, który jest elementem VIII Ogólnopolskiej Kampanii Pisania Piórem. Organizatorzy przekonują, że nawyk pisania piórem nie tylko kształtuje charakter i pobudza wyobraźnię, ale także sprawia przyjemność.

VIII Ogólnopolską Kampanię Pisania Piórem wspierają znane i lubiane gwiazdy, które same pisząc piórem chcą zachęcić młodych ludzi by poszli w ich ślady. – Nie chodzi o to, by ktoś wziął pióro i kształtnie rysował literki, chodzi o to by przekazać coś od siebie – przekonuje pisarka i znana podróżniczka Beata Pawlikowska, dla której pisanie piórem jest prawdziwą przyjemnością.

Ambasadorem kampanii jest także Katarzyna Cichopek, której zdaniem pisanie piórem sprzyja kształtowaniu takich cech jak cierpliwość i dokładność. – Lubię pisać piórem. Mam wrażenie że jest to takie kulturalne i słowa nabierają innej mocy i człowiek bardziej zastanawia się nad tym co pisze – tłumaczy aktorka, która jest miłośniczką piór, nie pisze długopisem i rzadko korzysta z komputerowej klawiatury.

Biorąca udział w konkursie uczennica drugiej klasy warszawskiego gimnazjum nr 85, Ania Mataszek jest przekonana, że używając pióra można poprawić swój charakter pisma i kształtować osobowość.

Pisanie piórem nie stanowi konkurencji dla komputera, a jest dopełnieniem elektronicznej formy zapisu – uważa Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Sielatycki podkreśla, że użycie pióra świadczy o kulturze wypowiadania się, a także o szacunku dla osoby, do której kierujemy swoje słowa. Dlatego jego zdaniem w pismach urzędowych napisanych przy użyciu komputera warto dopisywać zwroty grzecznościowe właśnie piórem.

Kapituła Konkursu Ładnego Pisania , której przewodniczy artysta grafik Andrzej Pągowski przedstawiła we wtorek młodzieży tematy do opracowania. Z prac napisanych piórem, nadesłanych do 31 października 2010 r., jury wybierze 10 najlepszych. Ich autorzy będą jeszcze rywalizowali podczas Gali Finałowej , która odbędzie się 9 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Za zajęcie trzech pierwszych miejsc w dwóch kategoriach wiekowych, przewidziano nagrody w postaci 10-miesięcznych stypendiów naukowych. W siedmiu zorganizowanych dotychczas konkursach wzięło udział około 30 tysięcy uczniów z całej Polski.

Konkurs Ładnego Pisania organizuje Fundacja Polska Przedsiębiorcza. Honorowy patronat sprawuje nad konkursem między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej