RAPORT

Pogarda

102 lata temu wybuchła wojna, która zmieniła mapę Europy

(fot. Wikipedia/US War Dept)
(fot. Wikipedia/US War Dept)

Najnowsze

Popularne

Ta wojna toczyła się na niemal wszystkich kontynentach i morzach. Główne działania wojenne prowadzono na terenie Europy. Konflikt, nazywany również Wielką Wojną, trwał od 28 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 r.

100. rocznica I wojny światowej. „Wyciągnijmy wnioski z doświadczeń wojennych”

– Wspólna Europa i wspólne unijne instytucje nie są kaprysem historii – powiedział podczas obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej...

zobacz więcej

Konflikt rozpoczął zamach w Sarajewie, w Bośni (na terytorium Austro-Węgier) w czerwcu 1914 r. Zginął wówczas arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand.

W konsekwencji Niemcy ogłosiły poparcie dla dalszych działań Austrii, prowokując ją tym samym do wypowiedzenia wojny Serbii. Rząd rosyjski z kolei ogłosił chęć obrony Serbii na wypadek ataku Austro-Węgier.

Broń chemiczna i artyleria

W konsekwencji napiętej sytuacji międzynarodowej 28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Toczyła się ona między ententą (m.in. Wielką Brytanią, Francją, Rosją), a państwami centralnymi (m.in. Austro-Węgrami i Niemcami), które ostatecznie poniosły klęskę.

Po raz pierwszy w historii na dużą skalę użyto broni chemicznej, nowoczesnej artylerii, telefonów i łodzi podwodnych. Bilans ofiar wyniósł łącznie kilkanaście milionów.

Nowy porządek

Pierwsza wojna światowa zmieniła mapę Europy - rozpadły się cztery mocarstwa, powstało lub odzyskało niepodległość wiele państw, w tym Polska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej