RAPORT

Tusk kontra Tusk

Syryjczyk zabił maczetą Polkę w ciąży. Ranne dwie inne osoby

Mężczyzna uzbrojony w maczetę zabił w niedzielę po południu ciężarną Polkę i ranił dwie inne osoby w Reutlingen (Badenia-Wirtembergia). Napastnika zatrzymano. Jak podała policja, jest on syryjskim uchodźcą. Wieczorem polskie MSZ potwierdziło, że zamordowana kobieta była obywatelką Polski.

18-latek z Monachium zamach planował od roku. Glocka kupił w darknecie

Sprawca piątkowej strzelaniny w Monachium miał na swoim komputerze manifest Andersa Breivika, który pięć lat temu dopuścił się masakry na wyspie...

zobacz więcej

Oficer dyżurny policji w Reutlingen mówił wcześniej, że ofiara nie miała przy sobie żadnego dowodu tożsamości i dlatego były kłopoty z ustaleniemjej nazwiska i narodowości. – Słyszałem pogłoski, że to Polka, ale nie mogę tego potwierdzić – oświadczył wtedy policjant. Późnym wieczorem polskie MSZ poinformowało jednak, że ofiarą jest polska obywatelka. – Niestety dla dobra rodziny i z uwagi na ochronę danych osobowych nie mogę podać dalszych szczegółów – powiedział Rafał Sobczak, szef biura prasowego MSZ. Przyznał tylko, że kobieta była w ciąży.

Reuters podał, że sprawcą jest 21-letni syryjski uchodźca, który wystąpił w Niemczech o azyl. Działał sam.

Znany policji

Napastnik był znany policji. Rzecznik policji w Reutlingen powiedział, nie podając szczegółów, że w przeszłości mężczyzna był zamieszany w incydenty, w których inni ludzie odnieśli obrażenia. Policjant zapewnił, że nie ma już zagrożenia dla mieszkańców miasta.

Jak poinformował korespondent TVP Marcin Antosiewicz, do zabójstwa doszło około godz.16.30 w pobliżu budki z kebabami w centrum miasta, w okolicy dworca. Zabita kobieta pracowała w barze; przed tragedią doszło do kłótni między nią a napastnikiem. „Bild” poinformował, że ofiara była w ciąży.

Reporterka TVP Info Marta Matuszak, cytując niemieckie media dodała, że 21-letni napastnik przybył do Niemiec półtora roku temu i znalazł pracę właśnie w barze z kebabami. Miał się tam zakochać w kobiecie, która pracowała na zmywaku. W niedzielę wpadł w szał. Najpierw tylko machał maczetą, ale w końcu zaczął zadawać nią ciosy. Od nich zginęła Polka.

W okolicy wybuchła panika. Na szczęście napastnika szybko obezwładniono. Według świadków przejeżdżający kierowca przyspieszył i go potrącił, co pomogło schwytać mężczyznę. Jak poinformował korespondent TVP, do samochodu miał wsiąść syn właściciela baru, świadek dramatycznych wydarzeń.

„Bild” cytuje innego naocznego świadka, który mówił, że sprawca „był całkiem oszalały” i że „gonił z maczetą nawet policyjny radiowóz”. Nie wiadomo, w jakim stanie są dwie ranne osoby – kobieta i mężczyzna.
Do tragedii w Reutlingen doszło dwa dni po tym jak 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia zastrzelił 9 osób w centrum handlowym w Monachium, a następnie popełnił samobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej