RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

18-latek z Monachium zamach planował od roku. Glocka kupił w darknecie

Zamachowiec z Monachium (fot. combo:twitter.com/PAP/Sven Hoppe)
Zamachowiec z Monachium (fot. combo:twitter.com/PAP/Sven Hoppe)

Sprawca piątkowej strzelaniny w Monachium miał na swoim komputerze manifest Andersa Breivika, który pięć lat temu dopuścił się masakry na wyspie Utoya w Norwegii. 18-latek, który strzelał w centrum handlowym, zamach planował od roku.

Antyimigracyjne nastroje w Monachium. „Wynocha! Przeklęci!”

Grupa ludzi wdała się w awanturę z młodymi muzułmanami przed centrum handlowym Olympia w Monachium, gdzie w piątek szaleniec zabił dziewięć osób....

zobacz więcej

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” podaje na swoich stronach internetowych, że 18-letni Ali David Sonboly kupił pistolet w tak zwanym darknecie - czyli ukrytym internecie, którego praktycznie nie da się kontrolować. Broń pochodziła prawdopodobnie ze Słowacji.

Dwa miesiące w szpitalu psychiatrycznym

Dziennikarze „Sueddeutsche Zeitung” ustalili też, że sprawca ataku w ubiegłym roku przez dwa miesiące przebywał w zakładzie dla psychicznie chorych. Ostatnio leczony był ambulatoryjnie, przyjmował też leki.

Sprawca niedawno miał też pojechać do miasteczka Winnenden niedaleko Stuttgartu, gdzie w 2009 roku niezrównoważony psychicznie 17-letni Tim Kretschmer zastrzelił piętnaście osób.

Od roku myślał o zamachu

Dziennik „Bild” napisał, że chłopak zamach planował od ok. roku. Miał problemy w szkole, prześladowali go koledzy pochodzący z Turcji i Arabowie. Dlatego zastrzelił przede wszystkim ludzi wyglądających na emigrantów.

Niemiecka prasa po zamachu: Merkel za długo milczała

Niemieccy komentatorzy zajmują się w niedzielę skutkami strzelaniny w Monachium wywołanej przez szaleńca, który nie miał związków z tzw. Państwem...

zobacz więcej

Uwielbienie dla Breivika

Policjanci znaleźli u niego książkę „Amok w głowie. Dlaczego uczniowie zabijają?” oraz materiały o zbrojnych atakach młodych ludzi.

Był zafascynowany Andersem Breivikiem, który pięć lat temu zamordował 77 osób. Monachijczyk kupił sobie broń takiego samego typu, jak ta, której używał Breivik, czyli Glock 34. Fotografii Norwega używał jako zdjęcia profilowego w komunikatorze WhatsApp. 18-latek miał w swoim komputerze manifest napisany przez Andersa Breivika.

Śledczy ustalili także, że grał w internetowe „strzelanki” pod pseudonimem „Psycho”.

18-letni monachijczyk krótko przed tragedią założył fałszywy profil na Facebooku i zapraszał młodych ludzi na darmowe jedzenie do baru McDonald’s przy centrum handlowym Olympia. Na miejsce poszedł uzbrojony, z 300 sztukami amunicji w plecaku.

Zamachowiec z Monachium zabił dziewięć osób, potem na oczach policjantów popełnił samobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej